Předchozí
2 z 3
Další

Tento týden policie předala nejpopulárnějšímu českému politikovi obvinění v kauze Čapí hnízdo. A lídři všech ostatních stran tvrdí, že by s trestně stíhaným člověkem do vlády nešli.

„Je to účelová věc. Zkorumpovaná hydra udělá všechno pro to, aby mi zabránila řídit zemi,“ tvrdí Andrej Babiš. Chce být ministerským předsedou a věří, že mu k tomu voliči pomohou. Rozhovor s favoritem voleb je poslední ze sedmi, které vám Deník v minulých vydáních přinesl.

Všech sedm rozhovorů s lídry najdete ZDE.

V pondělí jste převzal policejní usnesení o zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. Jak to ovlivní závěr kampaně?
Nijak, protože to každý čekal. Policista, který žádal o mé a Faltýnkovo vydání na základě vylhaných věcí, to měl dávno napsané. V žádosti pro sněmovnu se dokonce spletl, když u mé manželky napsal zkratku obv., tedy obviněná. Přitom ona vůbec nebyla na policii a nikdo ji nevyslýchal. To je důkaz manipulace a předem připravené kauzy, která má ovlivnit volby.

Takže dokumenty, které se dostaly do veřejného prostoru díky twitterové skupině Šuman, jsou zfalšované a neopírají se o policejní důkazy?
Nevím, ty dokumenty neznám. Možná jde o falzifikáty, které někdo vyrobil na objednávku. Jsem přesvědčený, že je to vylhané, protože žádný důkaz nemůže existovat. Kdybych nebyl v politice, o Čapím hnízdě nikdo neví, je to deset let stará věc. Od roku 2012, kdy jsem začal veřejně mluvit o tom, jak to v naší zemi funguje, jsou proti mně vedeny různé kampaně. Založil  jsem si kvůli tomu stránku Můj demagog, takže si lidé na webu mohou přečíst, jak vyvracím 21 největších lží v mediálním prostoru, který je pokrytý hlavně novináři spřízněnými s tradičními politickými stranami.

Tomio Okamura.
Volby vyhraje ANO, Okamura přeskočí TOP 09 i lidovce, tvrdí průzkum

Ale no tak. Novináři z MfD a LN by stejně tak mohli být obviněni, že pracují pro Agrofert a Andreje Babiše jako svého bývalého majitele. Novináři z Deníku rozhodně s žádným politikem spřízněni nejsou.
Novináři z Deníku ne, já mluvím o některých bývalých novinářích Mafry, kteří permanentně lžou. A ostatní to opisují. Teď se také hnali po tom, kdy převezmu obvinění, ačkoli všem musí být jasné, že ten policista to nedělá náhodně, ale bylo mu to přiděleno účelově.

Kým?
Establishmentem, skupinou lidí, která ovládá od revoluce tento stát.

To je kdo?
Nechci o tom mluvit, ti lidé už dneska sestavují nějakou protibabišovskou vládu, a když přijde čas, vyjádřím se k tomu.

Ne až přijde čas, to přece musíte osvětlit hned.
Ale já nevím. Jeden novinář tvrdí, že rozkryje, kdo stojí za Šumanem, tak si na to počkejme.

Podle vás tu existuje skupina lidí z byznysových a stranických kruhů, která usiluje o vaše odstranění z politiky?
Určitě. To se přece ví.

Zdroj: DENÍK/ Martin Divíšek

Kdo to je, nějací kmotři s vlastními zájmy?
Nechci to specifikovat, nejsou na to důkazy. Praha je ale malá a lidé, kteří jim pomáhají, občas něco utrousí. Je jasné, že establishment, který tu máme – Zaorálek, zakladatel Občanského fóra, je tu 27 let. Kalousek, lidovec a teď TOP 09, 27 let. Benda z ODS 26 let. To jsou pořád stejní lidé, kteří vždycky zničili každého, kdo chtěl s korupční hydrou skoncovat. Hnutí ANO uspělo, nerozpadlo se, má šanci vyhrát volby, takže když mě nejde odstranit politickými prostředky, musejí to udělat jinak. Proto potřebují udržovat v prostoru Čapí hnízdo a lidem říkat, že nemůžu být premiér, neboť jsem obviněný, což je nesmysl.

Není. Úplně všichni říkají, že s obviněným člověkem ve vládě být nemohou.
Kvůli tomu mě obvinili. Na objednávku.

To je ale pro hnutí ANO a hlavně pro vás osobně patová situace. I když volby vyhrajete a prezident vás pověří sestavením vlády, nikdo s vámi do toho nepůjde.
Ale to uvidíme. Řešení je, aby nám lidé dali co nejvíc hlasů.

Vy tvrdíte, že se proti vám spikli tradiční strany a jejich byznysoví kmotři. A Miroslav Kalousek zase varuje, že vy jste to dovedl k dokonalosti, když jste sám sobě kmotrem a chcete ovládat celou republiku.
V čem konkrétně ji ovládám? Pojďme si to probrat. Bezpečnostní informační služba je pod pre-miérem, stejně tak Generální inspekce bezpečnostních sborů je pod předsedou vlády, antimonopolní úřad vede člověk z ČSSD, Nejvyšší kontrolní úřad taky bývalý poslanec ČSSD, rozvědka je pod ministrem Chovancem.

No a právě tohle všechno chcete dostat pod sebe. Média a byznys už máte, teď chcete kontrolovat celou republiku.
O čem mluvíte? To všechno je nesmysl. Svoji ministerskou funkci jsem nikdy nezneužíval, na rozdíl od Miroslava Kalouska. Ten zneužil FAÚ k tomu, aby obvinil Alexandra Vondru z podvodu za 500 milionů korun v ProMoPro. Vždyť o panu Kalouskovi a o tom, v jakých kšeftech kdy figuroval, kolují legendy,  Jen na ministerstvu financí jsem prokázal, že chtěl odklonit 30 miliard na ekologické zakázce, že je chtěl někomu přihrát.

Kandidát na prezidenta Michal Horáček při návštěvě v Jablonci nad Nisou.
Michal Horáček: S trestně stíhaným premiérem bych měl problém

Nejen klasické strany, ale třeba i Piráti mají za to, že se musí udělat pořádek v dotační politice a přesměrovat je od velkých firem k těm malým a středním. V zemědělství by se to citelně týkalo Agrofertu…
Vůbec nechápu, co tím míníte. Každý český zemědělec má dotaci pět a půl tisíce korun na hektar, takže je jedno, jestli má jeden nebo 200 tisíc hektarů.

Mluvím o podpoře biopaliv.
Není nic, ani koruna. Další lež. Na výrobu biopaliv, na řepku, se nepobírá žádná dotace.

Není to pravda. Sněmovna přijala opakovaně zákon, kterým se do benzinu přimíchává určité procento biopaliva. Z řepky, kterou pěstuje Agrofert.
Prosím vás, s tímhle přišla EU v roce 2009 a já jsem byl poslední, který na to v Evropě postavil fabriku. My jsme jen plnili evropskou směrnici. Výrobci biopaliv nikdy žádnou dotaci neměli. Řepka je hlavně na jedlý olej, ne na biopaliva. Agrofert pěstuje pět procent řepky. Není tedy pravda, že veškerá řepka je Babišova. Biopaliva vymyslel Brusel na základě studie Goldman Sachs, podle níž měl barel nafty stát 200 dolarů. Jak vidíte, nestalo se to. Teď Brusel vymýšlí elektroauta, což je podle názoru všech výrobců další pitomost, protože bychom tu energii museli vyrábět se ztrátami z uhlí. Brusel vymyslel biopaliva a dotace, ne Babiš.

Jako premiér byste tedy jezdil do Bruselu a tlačil na to, aby tam nevymýšleli pitomosti, jako jsou biopaliva a dotace?
Hlavně bych jim řekl, aby zavřeli hranice a nepřijímali migranty. Jelikož se ale pan Sobotka nenaučil žádný cizí jazyk a nemá ani odvahu, aby to řekl Macronovi a Merkelové do očí, tak mlčí.

Aby to fungovalo v rámci EU, bylo by třeba mít společnou azylovou politiku a také armádu, ne?
Armádu máme, jsme přece členy NATO. To by mělo konečně zaútočit na pašeráky a začít jim potápět lodě.

To budete muset do Washingtonu, protože tam je klíč k NATO.
Výborně, nechť tedy náš ministr obrany řekne na zasedání NATO…

Myslíte váš ministr obrany.
Ano, náš ministr Stropnický ať po souhlasu vlády řekne, že NATO vzniklo v roce 1949 a v prvním projevu zaznělo, že Američani mají být v Evropě, Sověti daleko a Němci u země. Jediný nepřítel byl tehdy Rusko, ale časy se změnily. Náš nepřítel je terorismus a evropské armády v rámci NATO mají jiný zájem než USA, Kanada nebo Turecko. My musíme ubránit evropský kontinent a zastavit ilegální migraci. Dneska máme v Evropě 1,5 milionu lidí, kteří nedostali azyl, mají jít pryč, ale soudy kvůli ochraně lidských práv říkají, že musejí zůstat. Evropa je tak v kleštích a páchá sebevraždu, aniž by to lídři hlavních unijních států řešili. Proč Češi nic nenavrhují? No protože do Bruselu posílají neschopné lidi, kteří se tam ani nedomluví.

Co byste jim řekl vy?
Evropská diplomacie musí vyřešit Sýrii a Libyii a na to potřebujeme Trumpa, Putina a Erdogana. Musíme být aktivní, usilovat o mír v Sýrii a o stabilitu v Libyi. Udělám maximum, abych o tom evropské lídry přesvědčil. My tady ilegální ekonomické migranty z Afriky a Sýrie nechceme. Na druhou stranu je špatně, když šéf středočeské záchranky říká, že mu chybí 300 doktorů a 3000 sestřiček, ale na doktora z Ukrajiny musí čekat dva roky, protože nemá povolení.

Lubomír Zaorálek.
Lubomír Zaorálek: Nesmíme připustit, aby karty rozdávalo několik velkých hráčů

Lubomír Zaorálek si to nemyslí. Podle něj není v zájmu České republiky, ale Agrofertu a dalších podnikatelů lákat sem levnou pracovní sílu z Ukrajiny.
Pan Zaorálek je úplně mimo, on blábolí od chvíle, kdy založil Občanské fórum.

Jak to souvisí s Ukrajinci?
Tak, že pan Zaorálek je 27 let mimo realitu, pro lidi nehnul prstem. Na svůj web jsem vyvěsil, co jsem jako ministr financí udělal. Jmenuje se to Moje bilanční schůzka s premiérem bez premiéra. Pan Zaorálek na vládě jenom četl noviny, nic nedělal, nerozumí ekonomice, stále byl na cestách.

Vy si nemyslíte, že 150 tisíc Ukrajinců ročně by pokřivilo pracovní trh?
Ale to přece není můj výmysl, to chtějí české firmy a myslí si to i šéf záchranky. Já jen interpretuji, co říkají ostatní. A Ukrajinci berou stejné peníze jako Češi, tak vůbec nevím, o čem pan Zaorálek hovoří.

Na uskutečnění snah o akční Evropu budete potřebovat silného a schopného ministra zahraničí. Máte ho?
Zatím nikde nejsem, ale kdybych měl sestavovat vládu, budu do ní navrhovat odborníky, kteří na to mají. Nikde není psané, že to budou poslanci hnutí ANO.

Na ty jsem nemyslela. Ono se šušká, že by jím mohl být Tomio Okamura.
Ježíšmarja! To se musím smát. Na sítích jsem o panu Okamurovi našel plno zajímavých věcí. V roce 2008 se stal ambasadorem multikulturního dialogu a podporoval multikulturní charakter Evropy včetně náboženské rozmanitosti. V roce 2010 uváděl jako důvod svého vstupu do veřejného života, že chce lobbovat za pracovní práva cizinců, kteří podle něj pracují lépe než Češi. Byl porotcem soutěže Miss Cizinka, která měla za cíl lepší integraci cizinců a odbourávání předsudků. V roce 2013 oblékl svoji přítelkyni v londýnské mešitě do hidžábu a pochvaloval si její návštěvu. Po pádu preferencí hnutí Úsvit přijal protiislámskou rétoriku, byl zbaven funkce předsedy kvůli vytunelování stranických financí, šlo o 122 mili-onů. Nepochopím, jak lidé mohou důvěřovat člověku, který šel do politiky nejdřív jako loutka Víta Bárty a teď se znovu mluví o tom, kdo všechno za ním stojí. Tak ať pan Okamura ukáže všechna svoje daňová přiznání za posledních 20 let, jako jsem to udělal já. A také výsledky svých firem, protože bill-boardy má všude, ale nikdo neví, kde na to bere peníze, takže by bylo dobré, aby to řekl.

Jan Farský.
Farský: Babišova absolutní moc ničí demokracii v ANO

Přesto váš první místopředseda Jaroslav Faltýnek na přímou otázku vyloučil pouze spolupráci s komunisty, o panu Okamurovi ani nemukl.
Nevím, co říkal Faltýnek. Já říkám, že ve vládě nebudeme s komunisty, s Okamurou ani se symbolem korupce Kalouskem.

Nejsou všechny ty předvolební půtky jen divadlo na oko, aby se nakonec domluvili miliardáři mezi sebou? Třeba ti ze seznamu nejbohatších Čechů ve Forbesu, kde s 88 miliardami figurujete na pěkném druhém místě za Petrem Kellnerem?
Odmítám to, to je účelovka, jen tam hodili nějaké číslo.

Vadí vám, že nejste první, nebo nemáte 88 miliard, či co nesedí?
Já přece tu firmu už nevlastním a 88 miliard jsem nikdy neměl. To jsou hausnumera, která tam uvádějí. Dali to tam, aby si lidé mysleli, že mi majetek narostl, byť to tak není. Jinak to o těch oligarších je pravda, ale já mezi nimi nejsem. Oni vědí, že si mohou vodit nějaké politiky, třeba loutku ČEZ Bohuslava Sobotku, kterému nadiktovali, jak má ministr financí po mém vyhazovu z vlády hlasovat. A teď připravili megatunel rozdělení ČEZ, kdy jeho lukrativní část – obchod a distribuci – prodají svým kámošům, zatímco výrobu si nechá stát, což zaplatíme my všichni.  Stejně jako platíme bilion za soláry nebo 54 miliard za církevní restituce. A taky dobře vědí, že já k nim nepatřím, nedělám s nikým kšefty, nemohou mě ovlivnit. Ať mi někdo řekne, co jsem udělal špatně jako ministr financí. Měl jsem nejlepší výsledky od revoluce, snížil jsem dluh, máme rozpočtový přebytek, hospodařil jsem transparentně, mám čistý stůl.

Kdybyste byl po volbách ve vládě, co uděláte pro to, aby se kondice České republiky ještě zlepšila?
Hlavně potřebujeme vládu, která bude jeden tým a bude ji někdo řídit. V Sobotkově kabinetu si každý dělal, co chtěl. Ministr průmyslu Havlíček dal Australanům lithium za dva biliony.

Nic jim nedal, podepsal nezávazné memorandum o spolupráci.
Ale proč ho podepisoval? A to memorandum je podle právních analýz závazné, může to skončit jako Diag Human, kde byl na začátku jediný ministerský dopis.

Váš ministr životního prostředí Richard Brabec nazval memorandum krokem správným směrem.
To není pravda.

No to je pravda, protože tady je jeho dopis, z něhož mohu citovat.
Ale ten dopis ministr Brabec nepodepsal, šel datovkou a bylo to pod náměstkem za ČSSD Manou. Brabec se odmítl k memorandu připojit. Důležité ale je, že licenci měla česká firma Geomet, která patří nějaké společnosti ve Velké Británii, takže proč Havlíček podepisuje memorandum s australskou firmou, s níž nemá český stát nic společného?

Australská firma je stoprocentním vlastníkem firmy Geomet.
Dobrý právník musí to memorandum rozkopat, a to je hlavní úkol pro vládu. Tady chce někdo ukrást dva biliony a možná víc, protože tam jsou i další vzácné kovy. Proč se v memorandu píše o ochraně investic mezi ČR a Austrálií? To tam dal Havlíček naschvál, aby příští vládě vytyčil mantinely a ta musela jít Australanům na ruku. A bůh ví, jestli to vůbec jsou Australané, protože šéf té firmy pan Pavlík dělal dvacet let s Bakalou, studovali na stejné škole. Takže jsme zase u Bakaly, to je skandál. Cíl memoranda, tedy podporovat a usnadňovat budoucí spolupráci v oblasti průzkumu, těžby a zpracování lithia až po finální výrobky v rámci ČR, jasně ukazuje, že Česká republika má v budoucnu spolupracovat právě s European Metals Holdings (EMH). Proč právě s nimi?

Protože EMH, respektive Geomet, má už od roku 2010 průzkumnou licenci.
Ale tu mají i další tři firmy. Český stát a jeho ministr Havlíček měl na prvním místě jednat se státním podnikem Diamo. Proč ten průzkum nedělá česká firma?

Víte, kolik by to stálo bez záruky na úspěch?
A to je zajímavé, že pan Pavlík říká, že po všech nákladech on chudák v australské firmě vydělá 11,6 miliardy. Tak fajn, to jsme je raději mohli dát našim důchodcům. Ale on samozřejmě neříká pravdu, zásoby jsou daleko větší. To je megakrádež, stejně jako OKD. Sociální demokracie je tradičně klientelistická a zkorumpovaná strana. Prodala černé a hnědé uhlí pod cenou bez výběrového řízení, Škodu Plzeň za hubičku, tu teď mají její kámoši, kteří ji údajně chtějí střelit Číňanům za 90 miliard. To je ČSSD. Havlíčkovo memorandum se musí zrušit. Kdyby se v budoucnu ukázalo, že pro ČR je výhodnější zajistit si těžbu ve vlastní režii, australská firma použije memorandum k tomu, aby zvýšila své šance udržet se ve hře a v krajním případě bude hrozit investiční arbitráží.

Andrej Babiš.
Slovenský ústavní soud zrušil verdikt, podle kterého Babiš nebyl estébákem

Manažer EMH Richard Pavlík říká, že žádný stát to nedělá…
Pan Pavlík je Bakalův člověk.

To neznamená, že nemůže mít pravdu, když říká, že žádný stát na světě to nedělá sám, ale na průzkum a těžbu si najímá soukromé firmy, které mají potřebné know-how.
Mě nezajímá, co je jinde ve světě.  Tu soukromou firmu si mělo najmout Diamo.

Ale kde by na to vzalo peníze?
Jak jako? My nemáme víc peněz než australská firma?

Jenže ona už tu technologii má. A kromě ní jen dvě firmy v Austrálii a Jižní Americe, v Evropě to vůbec neumějí.
Fajn, tak si ji seženu v Austrálii. Nebo chcete říct, že pro ně je to výhodné a pro český stát by to bylo nevýhodné? Co to je za nesmysl? To je rétorika ČSSD, co mi tady vyprávíte. Já jsem dostal OKD pod sebe, a proto prosperuje, vyřešili jsme Paskov. A socani to zase chtěli vytunelovat. Odřídil jsem to vždycky takhle, za hodinu, ukázali mi byznysplán, výsledky a bylo to.

To je právě ten problém, že tradiční politické strany, které vám tak leží v žaludku…
Leží mi v něm, protože kradou.

Tak ty se bojí, že právě takhle budete řídit republiku, za hodinu, bez vlády, bez parlamentu. Kdo vám políbí prsten, na toho se vlídně usmějete a ostatní budou mít smůlu.
Ale prosím vás, vždyť víte, jak to u nás funguje. Vláda nemůže nic přikázat primátorovi ani hejtmanovi.

Přikázat nemůže, ale peníze vzít ano.
Copak to jde? Vždyť tu je rozpočtové určení daní a další zákony, nevykládejte nesmysly.

Pro silnou vládu není nic jednoduššího než zákony změnit.
Ježíšikriste, proč bych to dělal, to bych musel být blázen. Chci řešit problémy, a kdybych byl premiér, konal bych na místě. Pražský okruh bych domluvil s ministrem dopravy, životního prostředí, primátorkou Prahy, hejtmankou Středočeského kraje, šéfem ŘSD, se starosty. Vždyť ta struktura je nenormální, dálnice staví Ťok, silnice 2. a 3. třídy hejtmani a pražské komunikace primátorka. Ti všichni se mají domluvit, nejde o zákony, musíte jít do regionů a lidi přesvědčit. Někdo to musí zorganizovat a pak z toho musejí vypadnout jména, termíny, úkoly. To je projev nedemokracie? Vždyť tak to je v každé firmě. A republika má být řízena efektivně jako firma, rodinná firma, kde je společná vize, každý má nějaký úkol a maká se v terénu. U nás ale politici chodí mezi lidi jen před volbami.

Kateřina Perknerová.
Komentář Kateřiny Perknerové: Proti Babišovi, nebo s ním, toť je otázka