"Nešlo o akt státního terorismu, jak jsme slyšeli. Byl to útok na zboží, které patřilo bulharskému zbrojaři," uvedl na oficiální tiskové konferenci v pondělí 19. března předseda české vlády Andrej Babiš. 

O státní terorismus jde v případě, pokud vláda nějakého státu podporuje nebo provádí akci proti občanům určitého území nebo proti představitelům či politickému zřízení jiného státu. Je skutečně diskutabilní, zda útok ve Vrběticích tuto definici naplňuje.

Tak, jak byl popsán, ale v každém případě naplňuje znaky násilné operace cizí vojenské rozvědky na našem území, a to operace, která České republice přinesla lidské, materiální i morální ztráty. Premiérův výrok v této souvislosti vyznívá, jakoby se snažil daný čin bagatelizovat, což okamžitě zaznamenali uživatelé sociálních sítí. A začali na to houfně reagovat.

Dva životy v. Čapí hnízdo

Kromě série sarkastických vtipů sklidil Andrej Babiš i řadu nelichotivých komentářů a stal se terčem množství sarkastických poznámek na téma, co všechno lze asi tak považovat za "útok na zboží". Zvlášť v souvislosti s tím, že evropskou zprávu o svém střetu zájmů označil český premiér před pár lety za "útok na Českou republiku".

Prezident mlčí

Kromě Babiše sklidil svou porci kritiky i prezident Miloš Zeman, jenž na vzniklou situaci reagoval tím, že se kromě stručné poznámky, že státní orgány postupují v součinnosti, k věci dosud nevyjádřil.

Diskutéři si všimli také faktu, že Babišův výrok nezůstal opomenut na mezinárodní scéně, kde ho začala využívat ruská propaganda a západní komentátoři jej hodnotili jako zlehčování či bagatelizování tématu.

Dosavadní rozpačitá reakce českého premiéra a prakticky žádná odezva u prezidenta republiky tak kromě vtipů a ironických či sarkastických poznámek vyvolává také hlubší kritiku a otázky, jaká motivace vede nejvyšší představitele českého státu při jejich krocích.