„Já jsem lídr zahraniční agendy v Evropské unii. Proto si buduju všestranné vztahy. Proto jsme ve visegrádské čtyřce prosadili, že nebudou kvóty a alokace migrantů budou dobrovolné. Dovolím si tedy tvrdit, že v zahraniční politice nemáme žádný deficit,“ říká Andrej Babiš v rozhovoru s Deníkem, který vyjde již zítra. 

Popisuje v něm, s kým vším v Evropě se zná, a je-li potřeba, zvedne telefon a věci okamžitě řeší. V tomto směru se evidentně nehodlá o své postavení dělit s žádným politikem, který usedne v křesle ministra zahraničí. Chce se například zasadit o omezení povinně přijímané unijní legislativy. S tím ovšem podle něj bude nutné počkat na novou Evropskou komisi. 

Detailně také popisuje svoje nedávné setkání s Donaldem Trumpem na summitu NATO a jak se dívá na budoucnost vztahů mezi USA a Ruskem. „Když jsem v ČT slyšel nějakého novináře, jak vypráví, že Trump vůbec neměl s Putinem mluvit, tak to je absurdní. Možná kdyby byl Trump v Bílém domě dřív a bavil se s diktátory Husajnem, Asadem a Kaddáfím, nemuselo zemřít tolik lidí ani ve válce, ani ve Středozemním moři,“ míní premiér. 

Andrej Babiš opakuje, že s komunisty nemusel uzavírat dohodu o toleranci, kdyby s ním šli do vlády ODS, Piráti nebo STAN. „Ať jim poděkují všichni podnikatelé a živnostníci, protože ODS může za to, že jsme museli ustoupit s karenční lhůtou,“ říká na adresu Fialovy strany. O Pirátech si zase myslí, že si založili existenci na kritice: „Zvolili si pohodlný život bez odpovědnosti.“

Rozhovor s Andrejem Babišem si přečtěte v zítřejším tištěném Deníku.