To, že se do vlny, která neprodleně žádá připojení Kaliningradu k Česku, zapojily tisíce Čechů a Poláků, není až tak překvapivé. Protiruská satira však nyní dosahuje takřka diplomatických rovin. Velké ohlasy například vyvolalo včerejší oficiální vyjádření americké ambasády, která vtipně odpověděla na českou žádost o nákup amerických letounů.

Recesisty na sociálních sítí uvedla do varu myšlenka na možnou anexi Kaliningradu Českou republikou. Vtipy na toto téma sdílejí nejen Češi, ale třeba i Poláci
Na Kaliningrad! Češi i Poláci se baví myšlenkou české anexe ruského přístavu

„Nepotřebovali byste také náhodou letadlovou loď?“ reagovala ambasáda na svém českém twitterovém účtu v reakci na možnost, že by se snad Česká republika díky Kaliningradu mohla stát novou námořní velmocí. 

A jasno mají i lidé v Polsku, kteří vzápětí pro českou letadlovou loď navrhli i potenciální jméno. Podle nich by se měla rozhodně jmenovat po českém velikánovi Karel Gott. Pro ponorky a další námořní plavidla pak navrhují také jména Krteček, Štaflík či Špagetka.

S Ruskem budou napořád, oznámil Peskov

Terčem obří satirické kampaně se stalo nedávné oznámení ruského prezidenta Vladimira Putina, že Rusko považuje za součást Ruské federace i ty části ukrajinského území, které vůbec neovládá.

Jeho slova dnes ostatně potvrdil také mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ten v souvislosti s ruským ústupem z řady míst na Ukrajině prohlásil, že místa, z nichž se stáhli ruští vojáci, stejně navždy zůstanou ruská. „Není v tom žádný rozpor. Budou s Ruskem napořád, budou navráceny," řekl Peskov na dnešním brífinku.

Opuštěné ruské tanky stojí na silnici v osvobozeném ukrajinském městě Kupjansk, 1. října 2022.
Místa, z nichž se stáhli naši vojáci, stejně zůstanou ruská, prohlásil Peskov

Internetoví vtipálci se takřka okamžitě chopili příležitosti a začali ruský pobaltský přístav Kaliningrad označovat za součást České republiky. Vcelku logicky přitom odkazují na historický kontext. Kaliningrad, česky Královec, totiž založili křižáci na počest českého krále Přemysla Otakara II.

Čeští i polští uživatelé sociálních sítí se tak nyní baví představou, že si Česko bere toto území zpět. Nová česká enkláva dokonce dostala i svůj vlastní twitterový účet.

Nová várka vtipů zaplavila internet

Na internetu se také objevily snímky z vylepšených předpovědí počasí, které již novou českou enklávu jménem Královec zahrnují do výhledu toho, jak bude. 

Další vtípek zase paroduje slavný výrok někdejšího amerického prezidenta J. F. Kennedyho, který měl v roce 1963 údajně prohlásit: „Ich bin ein Královečák.“

Fotokoláž hlídky Městské policie Pardubice v Kaliningradu
Dnes měříme rychlost v Královci. Z anexe si už střílí i pardubičtí strážníci

Češi se také musí ulicemi Královce nějak pohybovat, sociálními sítěmi proto kolují i „autentické“ záběry českých tramvají lemujících ulice Kaliningradu nebo fotografie oficiální vlakové zastávky pro český rychlovlak Pendolino.

Další memy na sociálních sítích poukazují, vzhledem k poloze Kaliningradu a jeho rozsáhlým plážím, na novou atraktivní lokalitu pro dovolenou. Češi by podle nich měli Královec rozhodně vyměnit za dlouhodobě oblíbené Chorvatsko. Obsazenost pláží v sezóně prý bude jistě podobně „natřískaná“ jako na Makarské.