Otázka pro tento týden: Potřebuje Česko nyní nakoupit čtyřiadvacet supermoderních stíhaček F-35 za padesát miliard korun? Hlasujte v ANKETĚ pod článkem

Vojenské zakázky dostaly do vězení i bývalou pravou ruku premiéra Mirka Topolánka Marka Dalíka za podvádění zbrojařů při nákupu obrněnců Pandur. A dalo by se pokračovat.

Cinknuté zakázky měly zásadní vliv na spojenecké závazky České republiky v NATO. Ministři obrany se báli možného pochybení tak, že raději neobjednávali nic. To se týkalo hlavně šéfů resortu za ANO Karly Šlechtové a Martina Stropnického.

„Česko nebude schopné do roku 2024 dávat na obranu slibovaná dvě procenta HDP,“ řekla před rokem a půl tehdejší ministryně financí Alena Schillerová z ANO.

Český premiér Petr Fiala.
O vojenské základně USA v Česku nikdo nejedná, ujistil premiér Fiala

Vše se změnilo s nástupem pětikoalice, ministryně Jany Černochové z ODS a s počátkem ruské agrese na Ukrajině. Armádní rozpočet na příští rok počítá s 111,8 miliardy korun, což představuje 1,52 procenta HDP. Na dvě procenta by se měl dostat už o rok později.

Budou se nakupovat bojová vozidla za padesát miliard, vrtulníky CH-47 Chinook za dvacet miliard a čtyřiadvacet stíhaček F-35 za padesát miliard korun. Podle premiéra je bezpečnost na prvním místě.

Může si česká ekonomika dovolit takové investice? Premiér Petr Fiala odpoví v on-line debatě Deníku ve čtvrtek od 10:30.

V pravidelných debatách Deníku s Petrem Fialou se budeme ptát za vás, naše čtenáře a posluchače. Otázky na dané téma pro tento týden můžete posílat na mail: otazkypremierovi@denik.cz. Deník je poté položí panu premiérovi.