Otázka pro tento týden: Souhlasíte s pomalejším růstem důchodů a vyššími daněmi kvůli zlepšení stavu českých veřejných financí? Hlasujte v ANKETĚ pod článkem

Všichni lídři zasedající ve Strakově akademii proto zdůrazňují, že škrty a daňové úpravy se dotknou rovnoměrně všech sociálních skupin obyvatelstva, zaměstnanců, podnikatelů i velkých firem.

Nejméně by měli být zasaženi senioři, kteří sice v červnu dostali kvůli novému valorizačnímu mechanismu navíc jen tisíc korun místo původně slíbených sedmnácti set, ale přicházejí jiné kompenzace. Především plánované snížení daně z přidané hodnoty o tři procentní body u potravin.

Premiér i ministr zemědělství slibují, že tato změna se promítne do konečných cen v obchodě. „My k tomu máme pouze nepřímé nástroje, určitě je budu používat,“ uvedl Výborný při svém nástupu do funkce. K tomu ho vyzval i Petr Fiala. Není ovšem známo, jak to chtějí oba politici dokázat, neboť v tržním hospodářství příliš možností, jak zasahovat do cenotvorby, nemají.

Český premiér Petr Fiala
Spotřební daň na tiché víno nebude, řekl Petr Fiala. Debatu už otevírat nehodlá

Co všechno už zaznělo v unikátních debatách Deníku s premiérem Petrem Fialou? Články a videa najdete pohromadě ZDE

Vládní většina bude muset zasypat nejen sněmovní opozici, ale především voliče argumenty ke zvolené ozdravné kúře. Hnutí ANO a SPD nezpochybňují potřebu srazit strukturální deficit, avšak odmítají nabídnuté prostředky.

„ODS a Spolu vyhrály volby na základě volebního programu, kdy opakovaně řekly, že nebudou zvyšovat daně. Tak mi vysvětlete, jak může člověk v České republice podnikat, když neví, jestli se Stanjura neprobudí a nezvedne daň na 23 nebo 30 procent, navýší tohle nebo tamto? My nevíme, co chtějí,“ řekl Deníku šéf ANO Andrej Babiš.

Proč se pětikoalice rozhodla pro danou podobu konsolidačního balíčku, který začne v úterý projednávat sněmovna? Deník se zeptá Petra Fialy ve středu v 10.30. Jen na Deník.cz.

V pravidelných debatách Deníku s Petrem Fialou se budeme ptát za vás, naše čtenáře a posluchače. Otázky na dané téma pro tento týden můžete posílat na mail: otazkypremierovi@denik.cz. Deník je poté položí panu premiérovi.