Poslanci dnes rozhodnou, zda oblíbeným „lístečkům na oběd“ odzvoní, či nikoliv. Začnou totiž projednávat návrh novely zákona o dani z příjmu, kterou předkládají poslanci ODS Mirek Topolánek a Michal Doktor.

Souhlasíte s návrhem ODS na zrušení daňového zvýhodnění stravenek? Používáte je? Jsou pro vás již samozřejmostí? Hlasujte (vpravo) a diskutujte!

„Buď většina sněmovny pochopí, že lze zcela změnit přístup k celému problému, nebo ne a pak návrh zamítne,“ konstatoval Doktor. Dodal, že pro ODS zachování stravenek není osudová věc, ale zásadní je „rozhodování ve věci koncepce daně z příjmu“.

Podle něj je třeba pochopit, že stravenky jsou jen odvozeninou celého systému výjimek, který je nutné narovnat a zjednodušit. „V případě zrušení stravenek by stát vybral navíc jednu miliardu na daních z příjmu,“ vysvětlil Doktor. Nyní si firmy mohou dávat do nákladů 55 procent nominální ceny stravenek. Pokud by se tato odečitatelná položka zrušila, pro zaměstnavatelé přestanou být stravenky výhodné a zřejmě by je přestali poskytovat.

ODS: Stravenky nejsou pro zaměstnance výhodné

Doktor je přesvědčen, že na stravenkách prodělávají i zaměstnanci. „Je to nejmenší příspěvek na stravování zaměstnanců, které jim zaměstnavatel poskytuje. Navíc rozdíl v té bonusové částce je obrovský, od 11 do 70 korun,“ tvrdí poslanec.

Popírá zároveň, že by restaurace přišly v případě zrušení stravenkového systému o klienty. „Zaměstnavatel má přece možnost uzavřít s restauračním zařízením smlouvu, na jejímž základě mohou poskytnout finančně zvýhodněnou stravu jeho zaměstnancům,“ doplnil. Odmítl, že se ODS vědomě pustila do marného boje. „Ta věc by se vynořovala pořád znovu,“ sdělil Deníku. Východisko pro zaměstnance dle Doktora není v daňových výjimkách, ale v rozvoji závodního stravování a v dvoustranných smlouvách.

V rukou to mají Melčák s Pohankou

Stravenky nedáme, i když zpřísnění podmínek jejich užití je možné. To je stanovisko nezařazených poslanců Michala Pohanky a Miloše Melčáka (dříve ČSSD). Díky nim získal Topolánkův kabinet důvěru a sněmovnou prošly jeho reformní zákony. Podporu vládnímu batohu podmínili právě zachováním stravenek. „Na tom stále trváme, protože jednou vydobytá výhoda by se neměla opouštět,“ řekl Deníku Pohanka. Připustil ale, že se nevyhýbají diskusi o přísnějším režimu jejich využívání. „Není možné, aby někteří zaměstnanci poukazy na jídlo platili spotřební zboží nebo dokonce zájezdy,“ míní Pohanka.

Na daňovém zvýhodnění stravenek trvají i odboráři. „Inflace prudce roste, a proto není možné dopustit oklešťování zaměstnaneckých výhod,“ uvedl předseda odborové centrály Milan Štěch. Stravenky v současné podobě chtějí zachovat i mnozí lidovci, poslankyně zelených Věra Jakubková a váhá dokonce několik členů poslaneckého klubu ODS.

V kauze hrají roli lobbyistické zájmy

Pohanka soudí, že premiérovi nic jiného než předložit návrh na zrušení stravenek nezbylo. „Po odhalení aféry s firmou Sodexho Pass, která měla údajně přes pana Dalíka za necelé tři miliony zařídit, aby při daňové reformě stravenky v zákoně zůstaly, chápu, že ODS chce teď dokázat opak,“ svěřil se Deníku Pohanka. Aby dokázali, že v této lobbyistické kauze nehrají žádnou roli, chtěli Pohanka s Melčákem hlasovat pro Doktorův návrh. „Pak jsme to ale konzultovali s Milošem Zemanem a rozhodli se, že tenhle zásadový postoj by odnesli obyčejní lidé, což nechceme,“ sdělil Pohanka.