Protože programové průsečíky začaly strany hledat až po volebním sjezdu ČSSD, jsou obdobná rozhovory s komunisty a hnutím SPD dál. Uzavřít by je ANO chtělo koncem příštího týdne.

Na dnešní schůzce podle šéfa sněmovního klubu Jaroslava Faltýnka zaznělo, zda může ČSSD zaručit případné vládě všech 15 hlasů, kterými v dolní komoře disponuje. Lídři ČSSD poukazovali na plánované vnitrostranické referendum, jehož výsledky budou pro poslance závazné, uvedl.

Za vzkaz považuje Faltýnek slova vyjednavačů ČSSD, že chtějí záruku, že nebudou jako případní menší vládní partneři přehlasováni. O požadavku budou podle něj vyjednavači diskutovat, až bude na stole. I ANO připouští, že dva případní vládní partneři budou chtít mít formulovat mechanismus pro řešení vnitrokoaličních neshod.

Jednání s ostatními stranami ANO podle Faltýnka povede, dokud nebude mít jasno ve spolupráci s ČSSD. "Dokud se bude jednat, budeme jednat se všemi, kdo mají zájem," uvedl s tím, že finální rozhodnutí má přinést vnitrostranické referendum v ČSSD. To se uskuteční po 7. dubnu, kdy se v Hradci Králové odehraje druhá část volebního sjezdu ČSSD.