Kandidáti hnutí ANO na podpoře devíti protikorupčních zákonů z dílny této organizace dokonce postavili svůj kontrakt s voliči. Svým slibům převážně dostáli. Když Rekonstrukce státu vyhodnotila aktivní podporu normám, které rozšiřovaly občanskou kontrolu nakládání s veřejnými prostředky, jedničky posbírali poslanci a senátoři za ANO, konkrétně místopředseda sněmovny Radek Vondráček, poslanec Jan Sedláček a senátor Jaroslav Větrovský.

Podobně si vedli zástupci klubu TOP 09/STAN Jan Farský, Petr Gazdík a Gabriela Pecková. Pro předlohy také opakovaně zvedali ruku lidovci Jiří Mihola, Vít Kaňkovský, Jitka Seitlová či senátor Libor Michálek.

Členové mandátového a imunitního výboru Sněmovny rozhodovali 30. srpna v Praze, zda zda doporučí sněmovně, aby zbavila imunity poslance Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Na snímku jejich společná tisková konference.
Co vlastní politik? Ode dneška je to veřejná informace

KOMUNISTÉ PROTI

Naopak proti rekonstrukčním předlohám nesouhlasně vystupovali sociální demokrat Milan Urban a komunisté Jan Klán, Václav Snopek a Vojtěch Filip. Ti častokrát označovali Rekonstrukci státu za nátlakovou organizaci, která třeba široce pojatou podporou registru smluv postupuje protiústavně, když znevýhodňuje majetek ve vlastnictví státu.

Platforma do svého hodnocení zahrnula 310 zákonodárců a vycházela z celkem 176 hlasování o sedmi vybraných zákonech. „Dobrá zpráva pro voliče je, že více než polovina poslanců zákony spíše podporovala,“ říká právník Pavel Franc, jeden z garantů platformy. Informaci o přístupu politiků iniciativa ještě do voleb rozešle do jednoho milionů schránek.

Seminář "První zkušenosti s fungováním Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran" proběhl 30. sprna v Senátu v Praze. Vojtěch Weis.
Logo strany si vytetujte, vše ostatní se musí hlásit

V příštím volebním období se chce Rekonstrukce státu soustředit na podporu nepřijatých norem, jako je rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu na hospodaření podniků vlastněných státem, kraji či obcemi nebo jmenování členů dozorčích rad státem vlastněných podniků na základě transparentního výběrového procesu.

„Chceme, aby na veřejné peníze mohl dosáhnout jen ten, kdo zpřístupní údaje o své vlastnické struktuře ve veřejném registru. A budeme také tlačit na rychlejší elektronizaci státní správy,“ potvrdil Deníku záměry iniciativy její mluvčí Václav Zeman.

Ilustrační foto.
Špehuje vás vlastní firma? Může ji to stát až dva miliony