Pavel s vicepremiérem a Jurečkou a s trojicí zástupců ANO o penzijní reformě poprvé jednal 28. března. Oznámil poté, že se všechny strany shodly, že věk odchodu do důchodu se bude muset v budoucnu prodlužovat. Opoziční hnutí následně shodu popíralo. V pondělí měli politici hovořit například o předčasných odchodech do důchodu u náročných profesí, všechny strany si podle Pavla měly vzájemně dodat podklady. Hrad dnes uvedl, že materiály zúčastněné strany dodaly v termínu s výjimkou právě hnutí ANO.

Pavel vyjádřil zklamání z rozhodnutí ANO neúčastnit se jednání. Prezident podle Hradu vnímá téma jako celospolečensky důležité a dlouhodobé, proto se snažil vytvořit prostor pro politickou diskusi vlády a opozice. Pondělní termín jednání i jeho obsah byl na minulé schůzce podle kanceláře prezidenta odsouhlasen všemi, zrušení dopisem ve čtvrtek odpoledne považuje Pavel za nekonstruktivní.

Premiér Petr Fiala v debatě Deníku řekl, že pro dohodu s hnutím ANO dělá jeho vláda hodně:

Český premiér Petr Fiala.
Důchodová reforma? Pro dohodu s opozicí děláme hodně, řekl premiér Fiala

„Další rozhovory v současném formátu považuje prezident po veřejných výstupech představitelů hnutí ANO k tématu a po zaslání dopisu za bezpředmětné a pozici ANO k tématu důchodů za dostatečně zřejmou,“ uvedl Hrad. „Prezident republiky se bude však důležitému tématu věnovat i nadále a plánovanou schůzku a návazná jednání zachová,“ dodal.

Jurečka podotkl, že politici ANO schůzku nejprve potvrdili. Poukázal na nedělní vyjádření šéfky poslanců hnutí Aleny Schillerové v pořadu Otázky Václava Moravce. „Musím říct, že mě přístup ANO k tak důležitému tématu mrzí. Je to tak klíčové téma. Očekával bych, že zvítězí odpovědnost nad laciným politikařením, politickým marketingem a naháněním hlasů,“ uvedl Jurečka. Zdůraznil, že reforma je potřebná, aby se nemusely v budoucnu „dramaticky snižovat důchody, nebo dramaticky zvyšovat daně“. Podle ministra hnutí ANO „hází do reformy vidle“.

Jurečka dřív přislíbil, že do pondělního jednání na Hradě vláda o reformních změnách penzí jednat nebude. Dnes uvedl, že „trpělivě čekal“, teď je ale připraven kabinetu návrh předložit k projednání 30. dubna. Zmínil, že je ale také připraven dál jednat o úpravách a nastavení parametrů do takzvaného druhého čtení zákona ve Sněmovně.