Tříčlenný výbor pro personální nominace byl přitom před čtyřmi lety vytvořen pro to, aby se do dozorčích rad dostávali nezpůsobilí lidé, například za zásluhy. Premiér v demisi Andrej Babiš se však nyní hájí tím, že vláda je menšinová, a tak výbor pro personální nominace není rovněž složen koaličně. 

Hnutí ANO tak má tímto krokem v rukách nominace do firem. Již na začátku února ve výboru skončili nominant ČSSD Pavel Dvořák a nominantka lidovců Lenka Jirsa Pavlátková. 

Ministr zdravotnictví Vojtěch poskytl v Praze rozhovor Deníku.
Ministr zdravotnictví Vojtěch: Jsem v demisi. Ale nebudu jen přihlížet

Zástupkyni ANO Yvonu Charouzdovou pak doplnili Radek Augustin a Petr Jan Kalaš. Augustina, nového šéfa Úřadu vlády, navrhl Babiš, Kalaše pak doporučil Richard Brabec (ANO).

Babiš však trvá na tom, že výbor je úřednický. "Návrhy budou na ministrech. Předpokládám, že budou předkládat lidi, kteří jsou na odborné úrovni a budou apolitičtí. Že to nebudou žádní političtí nominanti nebo nějaké spřízněné osoby,“ řekl Babiš Právu.

Babiš se přitom snažil již dříve neúspěšně o prosazení takového zákona, jenž by upravil pravidla nominací do orgánů státních firem.

Jednání Sněmovny o žádost o vyslovení souhlasu s trestním stíhání poslanců Andrej Babiš a Jaroslava Faltýnka 19. ledna v Praze. Babiš
Babiš: Vláda ANO s ČSSD s podporou KSČM je teď jediná na stole