„Popularita pana Haška je spíše mediální záležitost a pro naše hnutí je to velká výzva, porazit šéfa hejtmanů," napsal Faltýnek, který se jako první místopředseda podílí na přípravě krajských a senátních voleb 2016. „Stejně jako se nám povedlo najít skvělého primátora Brna, kde měl neotřesitelný post pan (Roman) Onderka z ČSSD, najdeme i skvělé jméno na post jihomoravského hejtmana," připomněl Faltýnek úspěch ANO v loňských komunálních volbách.

Seznam kandidátů na hejtmany by měl být hotový před koncem letošního roku, víc ale Faltýnek prozradit nechtěl. Členská průkazka hnutí podle něj podmínkou není. Jak je u ANO zvykem, nevybírá své lidi jenom mezi politiky. To dokládají i některá jména, která se v souvislosti s volbami objevují v médiích.

Týdeník Euro v aktuálním čísle připomněl, že předseda hnutí Andrej Babiš oslovil s nabídkou úspěšné podnikatele. Na jihočeské hejtmanství lákal majitele Koh-i-nooru Vlastislava Břízu. Královéhradecký kraj nabízel majiteli Juty Jiřímu Hlavatému. Ten už byl za ANO zvolen do Senátu. V jihomoravském kraji chtělo ANO proti Haškovi postavit majitele Student Agency Radima Jančuru. I ten dal Babišovi na konci května košem. Podle Faltýnka jde ve všech případech o spekulace.

Rozpad koalic v Budějovicích a Ústí

Sázka na nepolitiky přinesla hnutí sympatie voličů, ale vymstila se na komunální úrovni. Projevilo se to krachem koalic na několika radnicích. Na začátku července republikové předsednictvo vyloučilo z hnutí tři českobudějovické zastupitele, kteří se podíleli na odvolání vlastního primátora Jiřího Svobody. Na konci června předsednictvo dokonce zrušilo celou místní organizaci v Ústní na Labem. Část tamních zastupitelů ANO totiž ve spolupráci s opozicí odvolala vedení města složené z jejich stranických kolegů. Předseda Babiš to nazval „ukázkovým pučem". Problémy byly také ve Frýdku Místku, Semilech nebo v České Lípě.

Podle Faltýnka je jednou z příčin nulová zkušenost zastupitelů s politikou. Našel ale i jiné důvody. „Lidé jsou různí, někteří mají vyšší ambice, než jim jejich intelekt a zkušenosti dovolují," řekl na adresu regionálních rebelů.

Podobným excesům se chce ANO v krajských volbách vyhnout tím, že své kandidáty lépe prověří. „Budeme se tomu samozřejmě snažit předejít, hodně dáme na doporučení lídrů a krajských organizací," popsal Faltýnek, co bude při výběru důležité.

Výsledky ANO v jednotlivých krajích místopředseda a dlouholetý spolupracovník Andreje Babiše nechtěl odhadovat.

Krajské volby se budou konat společně s volbami do třetiny Senátu na podzim příštího roku. V těch posledních výrazně uspěla ČSSD. Sociální demokraté vyhráli v devíti krajích.