„Anonym nahlásil bombu, proběhla evakuace osob, od půl jedenácté je uzavřena komunikace před budovou soudu a zcela zastaven provoz pro městskou hromadnou dopravu, osobní i nákladní vozidla a také pro pěší," potvrdila olomoucká policejní mluvčí Irena Urbánková.

Policisté však v budově žádnou bombu neobjevili a kolem půl dvanácté byl na ulici obnoven provoz. „Opatření bylo ukončeno, provoz na uvedené komunikaci byl zcela obnoven. Provedenou prohlídkou nebyl žádný nástražný výbušný systém nalezen,“ informovala Urbánková.

Evakuace okolí

Před budovou na olomoucké Masarykově třídě parkovala hasičská auta a prohledávaly ji desítky policistů včetně policejního psovoda se speciálně vycvičeným psem. Evakuována byla také mateřská školka, která sousední s budouvou Vrchního soudu. „Jednalo se o 15 dětí a 3 dospělé osoby,“ upřesnila Urbánková. „Na situaci jsme upozornili také majitele blízkých obchodů a nájemníky žijící v okolí,“ doplnila mluvčí. 

Kvůli policejnímu zásahu byly odkloněny i některé tramvajové a autobusové spoje. „Odkloněny jsou také autobusové linky 13, 14 a 20 v obou směrech,“ upozornila mluvčí olomouckého dopravního podniku Martina Krčová.

Kauza metanol

Soud měl dnes rozhodnout v případě metanolové kauzy, jednání se však kvůli výhužkám zřejmě neuskuteční. Objevily se informace, že telefonátů dokonce bylo více. „Pokud vím, byl jen jeden, přičemž anonym hrozil, že pokud nebude objekt vyklizen, budou následovat další telefonáty hrozící bombou,“ informoval mluvčí soudu Stanislav Cik. Jak dodal, jednání se buď bude konat odpoledne, nebo bude odloženo na jiný den. Pravděpodobnější je přitom podle všeho druhá varianta.

Šesti obžalovaným z ostravské větve kauzy krajský soud uložil za ohrožování zdraví závadnými potravinami tresty vězení v rozmezí od pěti let a čtyř měsíců do osmi let a čtyř měsíců. Státní zástupce u pěti z šesti obžalovaných žádá vyšší tresty. Obžalovaní však vinu popírají a odvolací soud žádají většinou o zproštění. Případ se vrátil odvolacímu soudu v Olomouci podruhé. První rozsudek vrchní soud zrušil a vrátil kraji.

Otrávený alkohol od hlavních distributorů dodávali do Havířova i na Přerovsko, několik lidí po jeho pití zemřelo, uvádí obžaloba. Jde o poslední hlavní obžalované v kauze. Metanolová aféra vypukla v roce 2012 a vyžádala si pět desítek životů.