„Nuda rozhodně nehrozí. Pokaždé nás čekají nové výzvy a problémy, které musíme vyřešit," podotýká vedoucí expedice celkem šestnácti vědců a správce stanice Pavel Kapler.

Na Antarktidu s expedicí Masarykovy univerzity míří počtvrté. „Rozhodně to není žádná dovolená. Náročný je nejen pobyt, ale i dlouhá cesta. Je těžká hlavně psychicky, ale snažíme se na to připravit," říká vedoucí.

S cestou měli členové expedice několikrát problémy. Třeba předloni se kvůli počasí o týdny posunul odlet některých vědců ze stanice. „Snad to bude letos klidnější. Snažili jsme se naplánovat cestu co nejlépe. Teď už to záleží na počasí a chilské a argentinské armádě, které mají letos naši dopravu na starosti," upozorňuje. Chilská armáda vědce na stanici dopraví z Punta Arenas, kam poletí z Prahy. Argentinská se zase postará o návrat.

Loňskou cestu na stanici zkomplikovalo největší zamrznutí oceánu za poslední čtvrt století. Zhruba sedmdesát kilometrů od základny trasu odřízl led. „Zbytek jsme museli urazit vrtulníky. Letos to snad takový problém nebude. Podle posledních údajů ze satelitních snímků to vypadá, že vrtulníky budou potřeba až posledních sedm, deset kilometrů," doufá Kapler.

Ve volné chvilce hrají na kytaru

Co vědce na expedici čeká? Zkoumat budou klimatické podmínky odledněné části ostrova či rozmrzání vrstvy trvale zmrzlé půdy, vymodelují také škodlivé UV záření, které k povrchu Země proniká kvůli úbytku ozonu nad Antarktidou. V hledáčku bude i vegetace a její přizpůsobování klimatickým podmínkám nebo schopnost orientovat se podle geomagnetického pólu Země u bezobratlých živočichů.

Náročný je i pobyt na stanici. „Pracujeme asi dvanáct až šestnáct hodin denně. Touhle dobou svítí na Antarktidě slunce zhruba osmnáct hodin, tak toho využíváme," vypráví správce stanice. Volný čas tráví různě. „Rádi hrajeme na kytaru a zpíváme nebo se díváme na klasické české filmy. Každý rok se ale najde také někdo, kdo se v ledovém oceánu vykoupe," říká s úsměvem.

Členy výpravy letos čeká novinka. Lékaři podle vzorků vlasů zjistí, jakému stresu na Antarktidě čelí.

„Na výsledky jsem docela zvědavý. Přece jen je to jiný stres než doma. Na stanici člověka trápí hlavně odloučení od rodiny a přátel. Čekám, že se 
u mne ukáže, že víc stresující byla doba před odjezdem a ty klidné vánoční svátky," dodává se smíchem vedoucí expedice.