Situace se opakuje každým rokem. Člověk s prvními příznaky respiračních onemocnění zamíří k lékaři, místo aby zůstal první dny v posteli. V ordinaci se pak dožaduje předepsání antibiotik a neodejde, dokud nemá patřičný recept v ruce.

Na viry antibiotika nepůsobí

Tento postup je ale špatný a k vyléčení nevede. „Průběh chřipky jako virové infekce nemohou antibiotika ovlivnit. Přesto je lékaři často předepisují a také pacienti jejich předepsání často vyžadují. Smysl to má pouze tehdy, když virovou infekcí oslabený organizmus napadnou jiné mikroorganizmy,“ vzkázala ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Stejné je to i u nové, prasečí chřipky. I tu totiž způsobuje virus se stejnými parametry, jaké má původce sezónní chřipky. Potvrzuje to i případ prasečí chřipkou nakažené pětileté dívky z Mostecka, která bojuje v ústecké nemocnici o život. Nemoc u ní totiž přerostla ve virový zápal plic, který se antibiotiky léčit nedá. Podle primáře infekčního oddělení Pavla Dlouhého už je mimo ohrožení života.

Stejné komplikace přitom měla minulý týden jiná pacientka stejné nemocnice. Kvůli komplikacím dokonce musela předčasně porodit císařským řezem. Zatímco novorozenec je podle posledních informací v pořádku, žena zůstává v umělém spánku napojená na dýchací přístroj.

Pozor, bakterie si zvykají

I na těchto případech lékaři ukazují, že jsou antibiotika pro léčbu chřipky nevhodná. „Bakteriální komplikace chřipky jsou poměrně vzácné, není proto důvod, aby pacient užíval antibiotika. Při běžném onemocnění nemohou pacientovi pomoct. Obáváme se ale, že současná situace kolem chřipky povede k akceleraci nadužívání antivirotik,“ prohlásil odborník na antibiotickou rezistenci Vlastimil Jindrák.

Přestože se to nezdá, je zbytečné užívání antibiotik vážným problémem. Kvůli jejich zbytečnému předepisování se totiž začínají objevovat bakterie, které jsou vůči nim odolné. Pokud by současný trend pokračoval, tak by antibiotika zcela ztratila svou účinnost.

Nezanedbatelný je také ekonomický dopad problému. „Odhadujeme, že se v Česku špatně předepíše až padesát procent všech antibiotik. To představuje více než jednu miliardu korun každý rok,“ upozorňuje Jindrák.

Do Česka dorazily první vakcíny proti prasečí chřipce

Česká republika má prvních 95 tisíc dávek vakcíny proti prasečí chřipce. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková soudí, že lékaři začnou očkovat na začátku příštího týdne.

Prvními, kdo ji dostanou, budou chronicky nemocní pacienti. Následovat budou zdravotníci a lidé potřební pro zachování chodu státu, například hasiči nebo energetici. Vláda nakoupila milion vakcín, kvůli pomalejší výrobě však jejích dodávka zatím vázne.