Aplikaci vyvinul Zdeněk Míkovec a Jan Balata z katedry počítačové grafiky a interakce Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Programátoři na projektu pracovali devět let. Hlavní výhodou Naviteriera je to, že jako jediný plánuje trasu po chodnících a popisuje ji podobně jako by to udělal člověk.

Nevidomí zvládli cestu ve tmě. S vodicími psy.
Nevidomí zvládli v Blansku cestu ve tmě. S vodicími psy

Navigaci si mohou lidé zrakově postižení na webu předobjednat už teď. Je dostupná ve dvou verzích – jako webová aplikace Naviterier Routeplanner a jako mobilní aplikace Naviterier Conversation. Hlavní výhodou mobilní verze je možnost vytvářet seznamy tras, přizpůsobit navigaci přímo pro potřeby uživatele, anebo možnost kontrolovat polohu pomocí GPS. Do budoucna bude Naviterier napojen také na Navigační centrum Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých České republiky, s jejichž odborníky programátoři vývoj Naviteriera průběžně konzultují.

„Nevidomí, kteří Naviterier testovali, byli z jeho fungování nadšeni. Nicméně pro úspěšné pokrytí České republiky detailními mapami je nezbytná součinnost měst a krajů," říká spoluautor projektu Zdeněk Míkovec.

Bývalí moderátoři pořadu Top Gear na podzim dorazí s novou show The Grand Tour.
Navigace, která se hádá sama se sebou. Clarkson a spol. namluvili pokyny do Waze