Archeologický průzkum si objednaly Severočeské doly v rámci klasického postupu před blížící se těžbou uhlí. Už za deset let totiž inkriminované území pohltí rýpadla. Archeologové z Akademie věd nejdříve začali odhalovat historické obce, pak ale narazili na postavení německého protiletadlového dělostřelectva. „Bylo tam celkem 16 kanónů," říká vedoucí výzkumu Petr Čech.

Jeho lidé odkrývali předpokládané zbytky technického zázemí, textil nebo bedny na munici. Současně s tím ale i munici samotnou. Počty granátů a dalších výbušnin nebraly a stále neberou konce. „Za nějaké tři měsíce, jsme tam zlikvidovali bezmála pět tun výbušnin. Drtivou většinu přímo na místě. Jde o největší nález od 2. světové války," míní Daniel Petráš, vedoucí Expozitury Pyrotechnické služby Policie ČR Teplice.

Právě pyrotechnici tak mají již od loňského podzimu v lokalitě plné ruce. Téměř veškerá munice je totiž stále aktivní.

Průlomový výzkum

Výzkum je jedinečnou evropskou záležitostí. Všichni zainteresovaní ho označují za průlom v mnoha ohledech, i když se v centru jejich zájmu objevilo období, které si pamatuje velká spousta stále žijících. „Je to mladá historie, to je pravda, ale 2. světová skrývá mnoho nej a já ji považuji za nejdůležitější část našich dějin," podotýká Petr Čech.

Zkoumané území má kolem čtyř hektarů. Archeologové se na něm budou pohybovat ještě několik let, a s největší pravděpodobností i pyrotechnici. Pak na něm začnou řádit rýpadla. „Těžba skrývky se tam dostane nejdříve za deset let. Za 50 let tam pak vznikne vodní plocha. Současný výzkum je pro nás nesmírně důležitý. Když to řeknu laicky, tak bagr pak prostě nemůže nahrábnout pumu," říká Vladimír Budinský, ředitel strategie a komunikace Severočeských dolů, pod které lom Bílina spadá.

Zkoumaná lokalita je v současné době z bezpečnostních důvodů přísně střežena. Veřejnost se na místo bude moci vypravit v květnu. V rámci 70. výročí prvního amerického náletu na chemické závody v Záluží u Litvínova jim tam archeologové poskytnou i odborný výklad.