Poukázal rovněž na to, že společné soužití s muslimy v Evropě nemůže bezproblémově fungovat pro odlišnost myšlení a kultury.

„Jako křesťané musíme pomáhat potřebným, ale přijímat uprchlíky nestačí. Je třeba pomoci zemím, odkud lidé utíkají, aby tam mohli žít ve větším bezpečí a na lepší úrovni. Tady pomůžeme jen některým. To je málo," uvedl pro Olomoucký deník olomoucký arcibiskup Graubner.

Kardinál Dominik Duka o víkendu v diskusním pořadu Vaše téma na TN.CZ varoval, že islámský svět se stále více radikalizuje a pokud Evropa přijme uprchlíky, čeká ji katastrofa.

Arcibiskup nechtěl silné vyjádření kardinála komentovat. Strašení ale podle něj není dobré.

„Kdo si však chce udělat představu o budoucnosti prožívané společně s muslimy, ať se podívá do zemí, kde tu zkušenost mají, kam muslimové kdysi přišli a dnes převládají," doporučil Jan Graubner.

Společné soužití s muslimy v Evropě podle něj nemůže fungovat bezproblémově.

„Proč nefunguje společné soužití s muslimy? Pro odlišnost myšlení a kultury," vysvětlil pohled arcibiskup.

Zároveň se pozastavil nad tím, že cizinci by snad měli zajistit budoucnost českého národa a jeho prosperitu.

„Kdo chce myslet na budoucnost vlastního národa a jeho prosperitu, nemůže spoléhat na cizince, kteří budou dělníky v našich továrnách a vydělávat na naše důchody, ale musí se přičinit o rození dětí a jejich dobrou výchovu. Slovo národ nepovažuji za neslušné slovo," zdůraznil olomoucký arcibiskup.

Spolupráce musí být svobodná, jinak bude další Brexit

Podle Jana Graubnera musejí evropské země na řešení migrační otázky spolupracovat, ovšem svobodně.

„Jednotlivé národy nemohou obětovat národní identitu. Spolupráce musí být svobodná, jinak přijde další Brexit," sdělil Olomouckému deníku v souvislosti s kritikou, kterou v neděli poslala německá kancléřka Angela Merkelová na adresu zemí Evropské unie, které nechtějí přijímat muslimské běžence.

Německá kancléřka je stoupenkyní systému, v němž mají být migranti přerozdělováni podle stanovených kvót, které Česko a další země takzvané visegrádské čtyřky odmítají.

„Postoj zemí V4 se dá pochopit, když myslíme na historickou zkušenost s nadvládou Vídně, Berlína či Moskvy," reagoval arcibiskup.