Pro komunisty je nepřekročitelnou podmínkou toho, aby podpořili menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD.

‎“Zdanění je nesmysl. Ukazuje jen vliv KSČ, která se nezměnila a potřebuje třídního nepřítele,“ reagoval arcibiskup Graubner. „Ústavní soud musí takový zákon zrušit, protože by narušil právní stabilitu státu,“ sdělil Deníku.

Premiér v demisi Andrej Babiš se zdaněním církevních restitucí problém nemá. Ani šéf ČSSD a kandidát na ministra vnitra Jan Hamáček.

„Návrh zákona na zdanění náhrad poslanci ČSSD jednoznačně podpořili v prvním čtení a nechystáme se na tom nic měnit,” napsal v pondělí na Twiteru Hamáček.

Olomoucká arcidiecéze dostala už několik stovek milionů korun jako náhradu za komunisty zabavený majetek, který nelze církvím vrátit zpět podle zákona o majetkovém vyrovnání.

Část peněz investovala do oprav církevních škol v Prostějově a Kroměříži, které si vyžádaly desítky milionů. Další peníze vkládá na účet pro budoucnost, až nebude od státu dostávat nic.

Během 30 let má podle zákona a podepsaných smluv vyplatit stát 16 církvím a náboženským spolkům jako náhradu za nevydaný majetek celkem 59 miliard korun navýšených o inflaci.