Záběry skvadrony stíhacích letounů, salva střel z raketového systému či izraelský obranný systém v akci s popisky odkazujícími na konflikt mezi Izraelem a Hamásem byly poslední, které neznámí uživatelé začali šířit po sociálních sítích jako skutečná videa z konfliktu, ačkoliv se ve skutečnosti jednalo o snímky z počítačové hry Arma 3. Jedná se o válečný simulátor vyrobený českou společností Bohemia Interactive odehrávající se ve fiktivním konfliktu v roce 2035 a je celosvětově velmi populární.

Falešné záběry izraelského obranného systému Iron Beam, jedná se o simulaci z Arma 3:

Letos v květnu se podobně šířily i údajné „válečné záběry“ ze Súdánu, respektive z bitvy o Chartúm v době probíhající občanské války. Na snímku v nízkém rozlišení bylo možné vidět bitevní vrtulníky prolétající nad silnicí a útočící na pozemní konvoj.

Televize France 24 však prověřila věrohodnost videa, díky čemuž zjistila, že se jednalo o počítačovou simulaci, která se objevila na internetu už mnohem dřív. Navíc dodala, že stejné záběry byly použity i při konfliktu v Mali.

Demonstrace pod heslem „Zastavte kolotoč násilí – End the Cycle of Violence“ k vyjádření solidarity a účasti se všemi civilními oběťmi současné eskalace v Izraeli a Palestině, 15. října 2023, Praha. Ilustrační snímek
Jsou Palestinci nejvzdělanější národ? V televizní diskusi zazněla řada nepravd

Stejným způsobem se Arma 3 zneužívá pro dezinformační videa z války na Ukrajině. Podle agentur AP a Reuters se například šířily záběry s ukrajinskými vojáky útočícími s javeliny proti ruským tankům, bojující jednotky v ulicích města nebo drony ničící obrněné vozy.

Záběry z Arma 3 zneužité během války na Ukrajině:

Zdroj: Youtube

To však mnoho lidí dokázalo jen stěží rozeznat, jelikož studio Bohemia Interactive si při své tvorbě zakládá na realističnosti. Navíc kromě videoherní divize stojící za zábavními produkty má i další vytvářející armádní simulátory pro výcvik vojáků.

Podle společnosti tato videa vznikají proto, že mají potenciál stát se virálními a masivně se sdílejí na sociálních sítích, někdy dokonce i různými mainstreamovými médii nebo oficiálními vládními institucemi.

S fake news bojují i vývojáři

Jelikož ke zneužití záběrů z videohry dochází často, rozhodla se s dezinformacemi bojovat i samotná Bohemia Interactive a vydala oficiální prohlášení doplněné videem, aby pomohla veřejnosti s rozlišením virtuálních snímků od skutečných.

Video společnosti Bohemia Interactive:

Zdroj: Youtube

„Sice nám lichotí, že Arma 3 má natolik realistické zpracování, ale rozhodně nás netěší, že ji lze zaměnit za záběry ze skutečných bojů a použít je jako válečnou propagandu,“ sdělil v tiskové zprávě PR manažer Pavel Křížka. Doplnil, že v minulosti byla hra použita i během válek v Afghánistánu, Sýrii a dokonce i mezi Indií a Pákistánem.

Boje proti Izraelem a hnutím Hamás, říjen 2023
Ukrajina posílá zbraně Hamásu, šíří na sítích dezinformátoři. Za zvěstí je Rusko

Deník proti fake news.Deník proti fake news.Zdroj: DeníkKřížka dále uvedl, že společnost se s tím snažila dlouho bojovat tak, že falešná videa označovala poskytovatelům platforem, jako například YouTube nebo Facebook, ale bylo to neúčinné. „S každým smazaným videem je denně nahráno deset dalších,“ prohlásil.

Tvůrci proto zahájili aktivní spolupráci s předními světovými médii, aby účinně zabránili šíření fake news videí ze hry.