Podle Opaty stojí před českou armádou tři významné projekty. "Prvním projektem je výstavba výsadkového pluku, chceme rozšířit portfolio sil, které máme k dispozici. Druhým projektem je potřeba rozšíření schopností logistiky, abychom byli schopni v rámci prostoru, ve kterém NATO působí, se bezpečně a rychle pohybovat," řekl Opata.

Český premiér Andrej Babiš
Babiš odmítl stažení vojáků z Afghánistánu. Nevzdáme se, neodejdeme, řekl

Třetím úkolem je podle něj vypracovat kapacity pro reakci na hrozby z kyberprostoru. Opata upozornil, že investiční projekty jsou dlouhodobou záležitostí a nelze je měnit ze dne na den. "Armáda očekává stabilitu a předvídatelné financování, bez toho se žádný strategický projekt neobejde," řekl. Ocenil vládní závazek postupně zvyšovat obranné výdaje až na dvě procenta HDP v roce 2024. V současnosti činí zhruba 1,1 procenta HDP.

Skvěle připravená armáda

Náčelník generálního štábu také upozornil, že vzhledem k proměně světového bezpečnostního prostředí jsou požadavky na schopnosti armády jiné, než byly v minulosti. "Současný komplexní svět potřebuje armádu, která bude skvěle připravená, akceschopná, vyvážená a adaptabilní. Potřebujeme armádu, která dokáže kombinovat informační a fyzickou sílu. To je z hlediska budoucích hrozeb a bezpečnostních rizik základní," řekl Opata.

Podle dřívějšího vyjádření ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) musí obranné výdaje České republiky růst postupně. Dvou procent HDP dosáhnou v roce 2024, řekl. V příštím roce mají výdaje na obranu činit 65,6 miliardy korun a 1,17 procenta HDP.

Rozloučení na kbelském letišti s padlým vojákem Tomášem Procházkou.
Voják Procházka, který padl v Afghánistánu, bude pohřben v Prachaticích