Více profesionálních vojáků ve zbrani. Nová strategie výstavby české armády má za cíl do roku 2030 navýšit počty na třicet tisíc vojáků z povolání. Podle údajů generálního štábu disponovala na konci roku 23 743 vojáky, pod celým ministerstvem obrany pak bylo o necelých pět tisíc vojáků víc.

Nábor však v uplynulém roce nedopadl dle představ. „Počet vojáků z povolání přibývá, ale loni se nám rekrutační cíl 2200 rekrutů podařilo splnit pouze z pětaosmdesáti procent,“ uvedla pro Deník mluvčí kanceláře náčelníka generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Česká armáda má díky rozhodnutí vlády Petra Fialy rekordní rozpočet, modernizace ale nabírá zpoždění:

Bojový dron MQ-9 Reaper
Česká armáda má rekordní rozpočet. Modernizace přesto vázne a rojí se otázky

Členů aktivních záloh, tedy lidí, kteří kombinují civilní povolání a pravidelný vojenský výcvik, bylo na přelomu roku 4285. Tedy ani ne polovina z deseti tisíc plánovaných armádou do roku 2030.

Navíc platí, že jen část z těchto příslušníků armády je aktuálně připravena k téměř okamžitému bojovému nasazení. „Loni armáda vyčlenila 350 vojáků a vojákyň v rámci hotovostních systémů NATO Response Forces (Síly rychlé reakce NATO) k vyslání do třiceti dnů. Tito vojáci jsou od roku 2024 ve vyšší hotovosti do sedmi dnů,“ upřesnila mluvčí Dvořáková.

Na zahraničních operacích a misích je aktuálně pět set vojáků.

Cvičení 43. výsadkového pluku Armády ČR:

Příprava na nejtěžší scénář

Ještě na konci roku vláda schválila koncepci stanovující podobu české armády v roce 2035. Má jít o jeden ze základních dokumentů pro obranyschopnost země. „Vláda reaguje na zhoršenou bezpečnostní situaci ve světě, kterou způsobila především agrese Putinova režimu na Ukrajině,“ komentovala ministryně obrany Jana Černochová.

Jaká je koncepce české armády pro následující roky? Podívejte se:

Zdroj: Youtube

V prvním období do roku 2030 se podle ní počítá s výrazným navýšením investic do modernizace armády. Půjde o historicky nejvýznamnější modernizační projekty pro vybudování těžké mechanizované brigády i přezbrojení nadzvukového letectva.

Česko navýší investice do nové techniky a vybavení ze současných dvaceti až na šedesát procent výdajů na armádu. Peníze půjdou například na nákup 246 bojových vozidel pěchoty CV90, nová děla, tanky, protiletadlový komplet SPYDER nebo letouny 5. generace F-35. Dokument zároveň počítá s investicemi do nových technologií, navyšováním zásob a rozvíjením infrastruktury.

Nákup bojových vozidel pěchoty CV90 se prodraží:

Bojové vozidlo CV90
Vše je jinak. Bojová vozidla pro Česko se zřejmě prodraží o další miliardy

Růst výdajů má oporu v nedávno schváleném zákoně, na jehož základě Česko vynaloží na obranu každoročně nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu. Rozpočet se zvýšil z loňských 111 na aktuálních 151 miliard korun.

Armáda se podle dokumentu musí během několika let vycvičit a vybavit moderní technikou. „V souladu s novou realitou, s novými aliančními obrannými plány i s novou národní bezpečnostní a obrannou strategií se musíme připravovat na ten nejtěžší scénář. Musíme se připravovat na válku velkého rozsahu, vysoké intenzity, s technologicky vyspělým nepřítelem, který vlastní jaderné zbraně,“ vyjádřil se už dříve náčelník generálního štábu Karel Řehka