Picek je nestranickým ministrem odstupující vlády premiéra Petra Nečase (ODS). Předseda vlády Jiří Rusnok, který je pověřen sestavením úřednického kabinetu, ho oslovil s nabídkou na pokračování ve vládě odborníků. Picek byl koncem pracovního týdne v zahraničí a k nabídce se nevyjádřil. Je tedy možné, že tak učiní dnes.

Ministr obrany dnes na Vítkově vyznamená některé vojáky. Z rozkazu prezidenta Miloše Zemana bude vojenskému geografickému a hydrometeorolo­gickému úřadu v Dobrušce propůjčen název „generála Josefa Churavého". Brigádní generál in memoriam byl legionář a za okupace jedna z nejvýznamnějších postav protinacistického odboje. V roce 1941 byl zatčen gestapem a popraven.

Prezident Zeman se slavnostního aktu nezúčastní kvůli zahraniční cestě do Chorvatska, které slaví vstup do Evropské unie.

Den ozbrojených sil se slaví od roku 2002. Vyhlásil ho bývalý prezident republiky Václav Havel na památku událostí, která se odehrály 30. června 1918 u východo­francouzského městečka Darney. Tam onoho dne vznikla první samostatná československá jednotka a Francie uznala právo Čechů a Slováků na samostatný stát.