Jště včera byla nejhůře postižena oblast Bruntálska a Opavska, od dnešní noci se začínají enormně zvedat hladiny řek v Beskydech.

Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK) na základě varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a správce toků na území kraje - Povodí Odry, vyrozumělo starosty ohrožených obcí. Operační středisko hasičů v Bruntále posílilo stavy a do pohotovosti uvedli také příslušníky odboru krizového řízení a havarijního plánování.

Evakuace

V nočních hodinách 6. září začali hasiči evakuovat patnáct obyvatel Dívčího Hradu a čtrnáct osob z Chomýžské ulice v Krnově. „V průběhu dnešní noci proběhla nutná evakuace osob ještě v obcích Linhartovy, Osoblaha, Bohušov a Jindřichov ve Slezsku. Tam, ale i na několika dalších místech, bylo celkem za pomoci hasičů evakuováno sto třicet osm ohrožených obyvatel, řekl Petr Faster z HZS MSK.

Své úkoly začali plnit i starostové ohrožených obcí. Povodňová komise byla v prvních fázích svolána v obci Vrbno pod Pradědem a v Krnově. „Hasiči čerpali vodu ze zatopených domů, kontrolovali stav na řekách, odstraňovali vyvrácené stromy a pomáhali čistit koryta řek od naplavenin,“ upřesnil Faster.

Byla povolána armáda

O pomoc byla požádána armáda s těžkou technikou. Vojáci ze záchranného praporu v Hlučíně jsou připraveni na Opavsku, do postižených oblastí dopravují pytle s pískem. Do postižené oblasti byl vyslán rovněž specializovaný protipovodňový odřad Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.

V současné době nadále trvají zvýšené povodňové stavy na řekách na Bruntálsku, Opavsku, Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Vzhledem k zaplaveným úsekům komunikací na Bruntálsku byl pro nákladní dopravu uzavřen hraniční přechod v Bartultovicích.

Protrhne se hráz?

U obce Krnov na Bruntálsku hrozí protržení hráze Petrova rybníka. Pokud by hráz nevydržela, může velká voda zatopit i několik vesnic. Už nyní je zde vyhlášen třetí povodňový stupeň, čili stav ohrožení. Přes hráz již nyní přetéká voda. Pracovníci Povodní Odry se snaží hráz zpevňovat, ale tok vody neustále narušuje její pevnost.