Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Armádní rošáda. Generálové si předávají funkce

Praha – V nejvyšších patrech velení české armády dochází ode dneška k velkým změnám. Někteří generálové odcházejí do struktur NATO, další se 
z Evropy vracejí. Šéf generálního štábu Petr Pavel tak bude mít dva nové zástupce, od září tři. Štáb opouští Aleš Opata 
a Miroslav Žižka.  

1.8.2014 37
SDÍLEJ:

Jaroslav Kocián (uprostřed v šedém baretu). Ilustrační foto.Foto: ČTK

„Na pozici prvního zástupce náčelníka Generálního štábu AČR vystřídá generála Žižku generálmajor Josef Bečvář, který se vrací do České republiky z Francie, kde působil ve vojenské diplomacii na postu přidělence obrany ČR. Před svým odchodem do Francie již zastával post zástupce náčelníka generálního štábu," přiblížila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Z Bruselu se zase vrací generálmajor Jaroslav Kocián, který se funkce zástupce náčelníka generálního štábu ujme od září. Kocián tři roky fungoval jako ředitel sekce 
v mezinárodním vojenském štábu NATO v belgické metropoli.

Do Česka se vrací i Jiří Baloun, který se stane dalším ze zástupců Petra Pavla. Balouna na místě vojenského představitele České republiky při NATO a EU nahradil dosavadní zástupce Žižka. Opata se zase ujímá funkce českého vojenského představitele při Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě v belgickém Monsu.

Ve funkci vystřídal Čestmíra Tesaříka, který včera odešel do zálohy. „Generál Tesařík strávil většinu své vojenské kariéry jako aktivní pilot na různých typech vrtulníků, na kterých nalétal 3500 hodin," přiblížila Růžičková.

Nominace Petra Pavla na druhý nejvyšší post aliance

Jak taková rošáda na nejvyšších velitelských postech zapůsobí uvnitř armády, ještě není jasné. „V počátku to způsobí období nejistoty jako u jakékoliv velké organizace. 
V tomto případě ale nepřijdou neznámí lidé," uvedl vojenský analytik Lukáš Visingr.

Navíc se můžeme pochlubit kvalitními veliteli, což podle analytika dokázala i poslední cvičení, z nichž vyšli velmi dobře. O kvalitě českých vojáků nepochybuje ani bývalý velitel společných sil Hynek Blaško. „Jsou vysoce hodnocení. Úkoly, které dostávají, beze zbytku plní s nejvyšším nasazením," řekl nedávno Deníku generál.

Potíž je ovšem v tom, že naši velitelé nemají zkušenosti 
z velkých válečných akcí. 
„S tím nemá ve velení české armády zkušenosti prakticky nikdo. Mají je ve Spojených státech, Velké Británii nebo ve Francii, kde se intervence plánují," řekl Visingr.

To by také mohlo hrát proti nynějšímu náčelníkovi generálního štábu Petru Pavlovi, kterého vláda nominovala na předsedu Vojenského výboru NATO, tedy na druhý nejvyšší post aliance. „Petr Pavel je dobrá volba, ale jeho šance asi nebudou tak vysoké, jak je líčí politici," míní Visingr. Lze podle něho předpokládat, že podporu získá ve střední a východní Evropě. Na druhou stranu jeho nominaci příliš nepomáhají vyjádření některých politiků, například vyjádření ministra obrany Martina Stropnického (ANO) a premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), proti trvalé přítomnosti vojáků NATO v Česku.

Pokud by ovšem Pavel se svou nominací nakonec uspěl a ve funkci nahradil dánského generála Knuda Bartelse, vyvstává otázka, kdo nahradí Pavla v čele české armády. Jako o jednom z hlavních kandidátů se mluví o Opatovi. Členka sněmovního branného výboru Jana Černochová (ODS) ovšem pro ČTK řekla, že mluvit o nástupci je zatím předčasné. „Generál Opata je výborný a respektovaný voják. Nicméně jde o předčasné spekulace," dodala.

Bývalý náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý řekl regionálnímu Deníku:

S vojenskými hodnostmi se musí zacházet velmi opatrně

Náčelník generálního štábu, armádní generál Petr Pavel usiluje o vysoký post v Severoatlantické alianci. Česká armáda tak bude muset vedle dalších personálních změn možná hledat i jeho nástupce. Podle armádního generála Jiřího Šedivého, který nejvyšší vojenskou funkci zastával před dvanácti lety, splňují v české armádě potřebné kvality dva, možná tři lidé.

Jiří Šedivý

Jak se hledá nový náčelník generálního štábu?
Především musí znát celý proces řízení armády z nejvyšších pater. To znamená, že by měl mít za sebou pozice zástupce náčelníka generálního štábu a komponentního velitele. Stoprocentně by měl mít odpovídající strategické vzdělání na nějaké prestižnější vojenské škole ve Spojených státech, Velké Británii, Francii, Německu či Itálii. Nevylučuje se ale ani vzdělání nejvyššího ranku, které poskytuje Univerzita obrany. Zpravidla se požaduje, aby se nový náčelník v minulosti účastnil zahraniční bojové mise. Dnes už je také téměř pravidlo, že nějakou dobu působil v zahraničních pozicích na mezinárodních štábech. Takové lidi dnes podle mě máme nejméně dva tři. 
Z nich poté vláda na návrh ministra obrany vybere. Jméno kandidáta projednají příslušné parlamentní výbory a nakonec ho vláda navrhne prezidentovi, který náčelníka generálního štábu jmenuje. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že jsme jména kandidátů konzultovali hlavně s prezidentem jako vrchním velitelem ozbrojených sil.

V nejbližší době opustí v pětapadesáti letech armádu generálmajor Čestmír Tesařík. Vy sám jste před dvanácti lety odešel tři dny před padesátými narozeninami. Proč nejvyšší důstojníci opouštějí českou armádu tak brzy?
Já jsem odešel, protože vypršelo období, po které mi byla svěřena funkce generálního náčelníka. Žádná vyšší pozice už v armádě neexistuje, a tak nemá náčelník generálního štábu v podstatě jinou možnost než odejít. Já jsem tehdy po vzoru západních armád považoval za svou povinnost, že se zbytečně nebudu držet své pozice a dám šanci mladším, aby postoupili dál. Když se bavíme o generálu Tesaříkovi, tak jemu se ještě do vojenské kariéry promítá původní zákon o vojácích z povolání. Podle něj vrcholní vojenští představitelé odcházejí v 55, nejpozději v 57 letech. Generál Tesařík byl pilot, a tak se mu odsloužené roky oproti ostatním vojákům násobily. Už tedy odsloužil třicet let v první kategorii.

V kolika letech standardně opouštějí nejvyšší důstojníci zahraniční armády?
Každá armáda to má jinak – například Američané podle hodnosti. Předseda sboru náčelníků odchází ve Spojených státech po šedesátém roku věku. My máme z tohoto pohledu velmi mladou armádu. Aby náčelník generálního štábu skončil vojenskou kariéru a zároveň odešel do důchodu, musel by do funkce teoreticky nastupovat někdy v šedesátém roce věku. To je zatím asi nerealizovatelné. Podle novely už by ale další generace měla odcházet také až po šedesátém roce.

Jak se česká armáda stará o své bývalé vysoké důstojníky?
Pochopitelně se nemůžeme srovnávat třeba s Američany, Brity nebo Němci. To jsou velké státy, které mají velmi kvalitní ekonomiku a mohou si dovolit postarat se o svoje vojáky, řekněme, velkoryseji. Nejsme na tom ale nijak špatně. Pochopitelně si nemůže voják, který odejde ve čtyřiceti letech, myslet, že bude žít z výsluh. To nejde ani u toho pětapadesátiletého. Vždy to ale umožní nějaký start do civilního života. Není to vždycky z počátku jednoduché, ale kdo chce najít zaměstnání, tak ho najde. Podle mě by se armáda, ale nejen ona, mohla více věnovat udržování sounáležitosti vojáků z povolání a těch, kteří odcházejí do zálohy.

Vojsko má zhruba dva tisíce vysokých důstojníků. Není to hodně?
To si nemyslím. Tak malá armáda, jako je ta česká, nemůže jednoduše tvořit kariérní řád podle nějaké pyramidy hodností. Malá armáda má pochopitelně malou základnu, a proto je jednoduše ve vyšších štábech procentuálně více vysokých důstojníků. S vysokými hodnostmi se musí zacházet velmi opatrně. Není problém vojáka z povolání do hodnosti ustanovit. Je problém, aby do ní vyrostl. Když jsme ve jménu profesionalizace propouštěli vysoké důstojníky, propouštěli jsme i jejich myšlenkové kapacity a to dnes určitě armádě chybí. Jenom proto, že se někomu nelíbí, že máme o dvacet plukovníků víc, nemůžeme je vyhodit a s nimi i miliony vložené do jejich vzdělání. 

VILÉM JANOUŠ, ŠTĚPÁN ŽÁDNÍK

Autor: Redakce

1.8.2014 VSTUP DO DISKUSE 37
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 500 Kč Zámečníci strojů *ZÁMEČNÍCI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: CZ-ISCO 72222. Nástup ihned. Osobní kontakt POUZE po tel. domluvě pan Matoušek Petr, tel.: 606 021 171. Podmínkou: vyučení v oboru zámečník, znalost čtení výkresové dokumentace a konstrukčních rozpisek, základní kurz svařování elektrodou ZK 111 nebo v ochranné atmostéře ZK 135. PD: Po-Pá 6:00-14:00 a 14:00-22:00 hod. Doba určitá (1rok) s možností prodloužení. , Nabízíme: perspektivní zaměstnání, příspěvek na závodní stravování, příspěvek na penzijní pojištění, montážní příplatky, zvyšování kvalifikace, třináctý plat, pravidelné lékařské prohlídky, dotovaná rekreace, firemní akce, mimořádné odměny. Pracoviště: Dolní 100, Prostějov. Pracoviště: Dt mostárna, a.s., Dolní, č.p. 3137, 796 01 Prostějov 1. Informace: Petr Matoušek, +420 606 021 171. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 500 Kč Zámečníci strojů *ZÁMEČNÍCI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: CZ-ISCO 72222. Nástup ihned. Osobní kontakt POUZE po tel. domluvě pan Matoušek Petr, tel.: 606 021 171. Podmínkou: vyučení v oboru zámečník, znalost čtení výkresové dokumentace a konstrukčních rozpisek, základní kurz svařování elektrodou ZK 111 nebo v ochranné atmostéře ZK 135. PD: Po-Pá 6:00-14:00 a 14:00-22:00 hod. Doba určitá (1rok) s možností prodloužení. , Nabízíme: perspektivní zaměstnání, příspěvek na závodní stravování, příspěvek na penzijní pojištění, montážní příplatky, zvyšování kvalifikace, třináctý plat, pravidelné lékařské prohlídky, dotovaná rekreace, firemní akce, mimořádné odměny. Pracoviště: Dolní 100, Prostějov. Pracoviště: Dt mostárna, a.s., Dolní, č.p. 3137, 796 01 Prostějov 1. Informace: Petr Matoušek, +420 606 021 171. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 19 848 Kč Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) vychovatel/ka školní družiny. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19848 kč, mzda max. 22920 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - SŠ vzdělání zaměřené na přípravu vychovatelů nebo pedagogů volného času, VOŠ nebo VŠ zaměřenou na pedagogiku, kladný vztah k dětem, dobré komunikační schopnosti, - prac. poměr na 1 rok s možností prodloužení, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola dolní krupá, okres havlíčkův brod, 582 71 Dolní Krupá u Havl.Brodu. Informace: Jan Polívka, +420 569 436 125. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 90 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště Kroměříž - dle zakázek ve Zlínském kraji, - vyučení v oboru, praxe v oboru, doba určitá do konce roku s možností prodloužení, ŘP sk. "B" výhodou, - své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: roos@roos.cz. Pracoviště: Roos kroměříž, s.r.o., Bílanská, č.p. 1836, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Martin Roubalík, .

Andrej Babiš mladší
18

Můj syn odjel na Krym dobrovolně, zopakoval Babiš. V neděli vystoupí na Nově

Ilustrační foto.

Stěžují si na stavbu domů. Nikdo je tady nezná, je to obstrukce, tvrdí starosta

Internet se baví na účet Babiše: Čeká tě dovolená, chlapče. A kam, tati?

Kauza syna českého premiéra Andreje Babiše, kterého zaměstnanec Agrofertu vzal na Ruskem okupovaný Krym, hýbe nejen politickou scénou. Inspirovala také řadu vtipálků k nové vlně internetových vtipů. Kromě premiérova otcovství si nyní berou na paškál Babiše jakožto mafiána. Podívejte se na vtipy ve fotogalerii a pod článkem.  

Pod Mayovou se houpe křeslo. Nespokojení konzervativci mají dost hlasů

Dohoda o brexitu, kterou britská premiérka Theresa Mayová dojednala s Evropskou unií, ji může stát křeslo. Podle informací, které přinesly portál BrexitCentral a televize SkyNews, získali nespokojení konzervativci v britském parlamentu dostatek podpisů pro vyvolání hlasování o nedůvěře vládě.

Záměr Zemana o jmenování Babiše opozici nepřekvapil. Pohrdá Parlamentem, tvrdí

Úmysl prezidenta Miloše Zemana jmenovat v případě pádu kabinetu předsedou vlády znovu Andreje Babiše (ANO) příliš nepřekvapuje opoziční politiky, kteří iniciovali hlasování o nedůvěře kabinetu. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil v té souvislosti hovoří o pohrdání vůlí Parlamentu. Šéf ODS Petr Fiala označil Zemanův výrok za momentální vyjádření podpory Babišovi, předsedové KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a STAN Petr Gazdík zdůraznili, že i tak má smysl hlasovat o nedůvěře.

Muž si na Bazoši koupil iPhone za 10 tisíc. Obsah zásilky ho nemile překvapil

Internetoví podvodníci napálili další důvěřivou oběť. Místo objednaného mobilního telefonu, za který zaplatil deset tisíc korun, poslali zákazníkovi šrot.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT