"Specialistů bude podle mého odhadu asi pět, dohlédnou na odborné uložení munice podle vojenských předpisů. Kromě nich bude nutných dalších asi 25 zaměstnanců včetně hasičské jednotky," uvedl Pražan.

Vytipoval si již několik místních lidí, kteří by v muničním skladu mohli pracovat. Někteří by mohli nastoupit ihned, někteří v únoru. "Spousta lidí mi už volala nebo psala, musím z nich vybrat ty, kteří by se hodili," řekl Pražan.

Podle něj je areál, který byl zhruba rok uzavřen, v dobrém stavu. Bude ale nutné udělat revize zabezpečovacích zařízení i požárních hlásičů. V Květné by se mělo využít 15 z 32 objektů.

Podle dosavadních informací by se mělo převážet asi 2800 tun munice, která patří společnosti Excalibur Army. V Květné by měla být uložena dočasně do konce roku, než ji vlastník převeze do jiných komerčních skladů či rozprodá.

"Požaduji, aby se prohlídka munice udělala už ve Vrběticích, aby odborníci prohlédli každý truhlík a zapečetili ho, abychom v Květné už nemuseli nic kontrolovat a jen vše uložili," řekl Pražan.

Armádní areál v Květné zabírá asi 215 hektarů, je obehnán betonovým oplocením a vybaven kamerovým systémem. Zasahuje do katastrů několika obcí. Vznikl v roce 1949, Československá lidová armáda jej využívala do roku 1969. Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy jej až do roku 1990 měla v užívání sovětská armáda. Ke konci roku 2013 vojáci areál opustili a ministerstvo obrany se jej neúspěšně pokoušelo prodat.