"Nebylo by to jen ke škodě párů, které se snaží mít dítě, ale celé společnosti. Byl by to konec dárcovství v Česku," uvedl Ventruba.

Novelu navrhlo šest poslanců z TOP 09, Úsvitu, ODS, KDU-ČSL a ANO. Podle ní by měl dárce poskytnout buňky jen jednomu zařízení. Svou identitu by měl odtajnit. Jeho údaje by se evidovaly 80 let. Matrika by u narozených zaznamenala, že přišli na svět díky umělému oplodnění. Bylo by to i v rodném listě. Děti by se také mohly dozvědět, kdo je jejich biologický rodič. Podle šestice zákonodárců mají opatření zabránit tomu, aby se děti rodily příbuzným.

Podle vedoucí lékařky kliniky IVF Cube Hany Višňové ani v Česku, ani ve světové odborné literatuře experti nikdy nepopsali, že by se po umělém oplodnění rodilo víc dětí "z incestu". "Je to vyloženě tmářský argument. Pravděpodobnost, že se potkají sourozenci z umělého oplodnění, je asi stotisíckrát menší než to, že se poznají dvě děti jednoho otce z jedné vsi," uvedla Višňová.

Jezdili by hledat dárce do Rumunska či Indie

Nová pravidla by podle ní jen podpořila reprodukční turistiku. "Vyženeme lidi z našeho zdravotního systému a odsoudíme je ke zdravotní turistice, budou jezdit do Rumunska či do Indie. Touhu po dítěti nezastavíte," dodala lékařka. Podle ní mají lékaři všechny údaje o dárcích už dnes, lidé musejí podstupovat řadu vyšetření a genetických testů. Dárcovskou dokumentaci skladují zařízení 30 let, jen ji ale neposkytují dál.

Brněnská spermabanka je největší v Česku i ve střední Evropě. Testy úspěšně projde asi pětina uchazečů o dárcovství. Při dotazování ani jeden z dárců neodpověděl, že by si přál zrušení anonymity.

Vláda návrh šestice poslanců začátkem ledna odmítla. Novelu dostane k projednání Sněmovna. S podobnou úpravou přišla už v minulém volebním období v roce 2012 skupina někdejších zákonodárců. Dolní komora o předloze tehdy nerozhodla. Podle Ventruby opakované vyvracení argumentů experty zatěžuje, vidí důležitější problémy. Věnovat by se chtěli spíš diskusi o zlepšení péče, zefektivnění systému asistované reprodukce i financování. Neplodných dvojic totiž přibývá. Poruchou plodnosti trpí prý už zhruba polovina mužů a téměř každý druhý pár, který se snaží o dítě, potřebuje pomoc odborníků.