Grygar při předání ceny řekl, že je rád, že si představitelé vědy uvědomují, jak důležitá je její popularizace. „Potřebujeme najít nové talenty. Ty se hledají nejlépe na středních školách, takže já se snažím oslovit především středoškoláky," uvedl. Věda by se podle něj měla propagovat před veřejností i před politiky. Myslí si, že se už v současnosti podařilo popularizaci vědy prosadit tak, že je považována za důležitou součást trendu, který má ovlivnit celé lidstvo.

Grygar je věřícím skeptikem, který bojuje proti tmářství, často oponuje kupříkladu paranormálním jevům či astrologii. Zároveň je přesvědčeným eurooptimistou a zastáncem Evropské unie. Autor mnoha knih, oblíbený řečník a náruživý cyklista nechal také generacím diváků nahlížet na hvězdy v televizních Oknech vesmíru dokořán.

Odmítnuté vyznamenání od prezidenta

Grygar nedávno požádal o vyřazení ze seznamu osob doporučených pro státní vyznamenání, které předává prezident Miloš Zeman. Ty prezidentovi navrhují poslanci. Podobně se Grygar zachoval v minulosti již několikrát. Jak tvrdí, dříve, než nějakou cenu přijme, zvažuje, jakou prestiž má instituce, která ji uděluje a především, kdo už cenu před ním dostal. „V některé společnosti chce člověk být docela rád a váží si toho a v některé zase nechce být. Je to právo každého, aby do takové společnosti nevstupoval," řekl.

Někteří politici Grygarovu zdrženlivost vnímají jako gesto vzdoru. Osoby prezidenta se to ale podle vědce netýká. „Souvisí to s tím, kdo dostal vyznamenání přede mnou. Je tam už dnes obsáhlý seznam od předcházejících prezidentů a od toho současného prezidenta a v této společnosti by mi nebylo dobře," uvedl.

Cena za propagaci výzkumu je určena nejen pro vědce, ale získat ji mohou i novináři, učitelé, podnikatelé nebo cestovatelé. Bělobrádek ocenil Grygarovu nadšenou, dlouhodobou a systematickou práci v popularizaci astronomie. „Proto i vzhledem k tomu, že má životní jubileum, to byla jednoznačná volba," dodal vicepremiér.

Ocenění navazuje na Cenu předsedy RVVI za popularizaci výzkumu v hromadných sdělovacích prostředcích, která byla udělována v letech 1995–1999 a Cenu předsedy RVVI v roce 2008 a 2009. V tomtéž roce právě Grygar ocenění nepřijal na protest kvůli snižování rozpočtu pro Akademii věd ČR.

Na úrovni vlády se dosud udělovalo jen ocenění za mimořádné vědecké výsledky v podobě Národních cen vlády. Předání se zúčastnil i šestadevade­sátiletý astronom a vedoucí oddělení kosmický prostor sekretariátu OSN Luboš Perek.