Dnes večer začíná jarní rovnodenností astronomické jaro a přinejmenším teploty budou v nejbližších dnech jarní. Ode dneška do pátku mohou přes den dosahovat až 16 nebo 17 stupňů Celsia. Ve středu se mají pohybovat mezi 15 až 19 stupni. V sobotu se začne zase ochlazovat, teploty přes den klesnou na 11 až 15 stupňů. V neděli a na začátku příštího týdne pak mohou spadnout na osm až 12 stupňů.

Červánky na ranní obloze před východem slunce v Olomouci na snímku z 9. prosince 2020. V popředí je věž kostela svatého Urbana
Ještě rudější červánky. Část Česka může zasáhnout prach ze Sahary

Po celý týden ale zůstanou i v noci teploty nad nulou. Minulý týden v některých dnech mrzlo i v nižších polohách a na horách se ochladilo až na minus 15 stupňů, tento týden se noční teploty pravděpodobně nesníží pod dva stupně nad nulou. V nocích na čtvrtek a pátek může být až plus deset stupňů.

Ačkoli se denní teploty budou blížit dvacítce, obloha zůstane po většinu týdne zatažená. Každý den v tomto týdnu také meteorologové očekávají déšť nebo přeháňky. O víkendu navíc mohou být přeháňky po ochlazení ve vyšších polohách smíšené nebo sněhové.

Astronomické jaro je tady

Astronomové považují za počátek jara okamžik, kdy střed slunečního kotouče překročí nebeský rovník. To v pondělí nastane ve 22:24. Datum jarní rovnodennosti nejčastěji vychází na 20. března. Dříve to bylo často 21. března, ale v 21. století se tak stalo naposledy v roce 2011 a znovu bude tento den uveden jako začátek jara až v roce 2102.

Na rozdíl od astronomického jara má takzvané meteorologické jaro pevně stanovený začátek i konec. Každoročně začíná 1. března a končí posledním květnovým dnem. Vědci rozlišují také vegetační jaro, které připadá na dobu, kdy průměrné denní teploty vystoupí nad pět stupňů, a končí s nástupem průměrných denních teplot nad 15 stupňů Celsia.