Syn premiéra Andrej Babiš mladší řekl serveru Seznam Zprávy, že ho spolupracovníci jeho otce drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském poloostrovu Krym, anektovaném Ruskem. Údajně mu vyhrožovali, že jinak skončí v psychiatrické léčebně. Premiér Babiš médiím řekl, že jeho syn na Krymu byl, ale nebyl nikým unesen.

Andrej Babiš junior během pobytu na Krymu
Andrej Babiš junior: Chci vypovídat. Otec o mně lže

Uvedl také, že jeho dospělý syn i dospělá dcera jsou psychicky nemocní. Babiš mladší dnes v e-mailu pro Seznam Zprávy obvinil svého otce ze lži. Kvůli kauze byl měla podle 29 procent účastníků průzkumu Medianu skončit celá vláda a podle dalších 27 procent jen samotný premiér.

Pro pokračování Babišovy vlády beze změn se vyslovilo jen 29 procent lidí. Dalších 15 procent neví, jak situaci řešit. Pokud by vláda kvůli kauze skončila, byly by podle téměř poloviny Čechů nejlepším řešením brzké předčasné volby, do jejichž konání by Babišův kabinet dovládl v demisi. Podle 17 procent lidí by také měly být předčasné volby, ale vládl by zatím úřednický kabinet prezidenta Miloše Zemana. Dalších 17 procent dotázaných by počkalo na řádné volby v roce 2021.

Jan Hamáček
Nedůvěra Babišově vládě? ČSSD zatím nerozhodla, řekl Hamáček

U voličů ANO převládá na rozdíl od voličů všech ostatních sněmovních stran názor, že by Babišův kabinet měl vládnout dál ve stejném složení. Ale i mezi příznivci ANO se najdou lidé, podle kterých by stranický šéf Babiš skončit měl.

Z pevných voličů ANO, kteří hnutí volili ve sněmovních volbách v roce 2017 a volit jej chtějí nadále, je pro konec vlády, nebo samotného Babiše sedm procent. Z váhajících, kteří ANO loni volili, ale teď si nejsou opětovnou volbou ANO jisti, se vyslovilo pro konec Babiše, či celé vlády 32 procent.

Český premiér Andrej Babiš
Ustojí Babiš současnou situaci? Bookmakeři vypisují sázky
Tomáš Petříček (vlevo) a Andrej Babiš.
Petříček: Není v pořádku, že byl Babiš mladší s vědomím otce na Krymu
Andrej Babiš
Senát vybídl Babiše k rezignaci do vyšetření Čapího hnízda. Pro hlasovala i ČSSD
Andrej Babiš mladší
Babiše juniora jsem neunesl, na Krym jsme jeli na dovolenou, tvrdí Protopopov
Předseda SPD Tomio Okamura
Okamura chce ve vládě vyměnit ČSSD. Ta zatím mlčí
Syn Andreje Babiše, Andrej Babiš mladší
Švýcarské občanství Babiše mladšího před vězením neochrání