Hrad spojil Pavlovy výroky s jeho setkáním se šéfem BIS Michalem Koudelkou, které se uskutečnilo v pondělí. Zeman kontrarozvědku i Koudelku dlouhodobě kritizuje. „Po setkání pronesl budoucí prezident Petr Pavel řadu závažných obvinění směrem k prezidentu republiky a prezidentskému úřadu. Tato obvinění, která poškozují důvěru občanů ve fungování státních institucí, by měla být náležitým způsobem doložena,“ uvedla prezidentská kancelář bez uvedení, na který konkrétní Pavlův výrok reaguje.

Zeman podle KPR nedostal od BIS, jiné zpravodajské služby či policie informace o žádném „bezpečnostním riziku v tomto smyslu“. „Pokud tedy budoucí prezident podobné informace obdržel, je nutno postup důsledně vyšetřit,“ stojí v prohlášení. Podle KPR „někdo rozehrává nebezpečnou hru s ústavními institucemi, selektivně jim předkládá domněnky a podezření nebo je naopak zatajuje“.

Volební štáb Petra Pavla, 28. Ledna 2023, Praha.
Hovor z Tchaj-wanu jsem konzultoval s Lipavským. Se Zemanem se sejdu, řekl Pavel

Pavel dnes zmínil, že má informace o působení soukromé bezpečností agentury na Hradě, která působí mimo běžný bezpečnostní režim, má přístup do chráněných prostor a netransparentní financování. „Pak mě samozřejmě zajímá, jestli je tato informace pravdivá a na základě čeho taková agentura na Hradě působí,“ řekl Pavel na tiskové konferenci.

Dodal, že pak není na něm, aby něco dokazoval, ale spíš KPR by měla být schopná uspokojivě vysvětlit, zda je vše v souladu s pravidly. „Pak budu klidný, že přicházím do prostředí, kde k žádným únikům dojít nemohlo. Jestli se prokáže, že k nějakému porušení pravidel došlo, pak musí být zjednána náprava,“ doplnil.

Audit se do inaugurace nestihne, míní Kala

Pavel v neděli řekl, že bude chtít uskutečnit audit v KPR. Ideální by podle něj bylo, kdyby se stihl do jeho inaugurace, která byla ohlášena na 9. března. Podle šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslava Kaly však není reálné, aby se další audit do té doby stihl. Pavel dnes doplnil, že na Hradě nechce přebrat žádné procesy, kde se později zjistí porušení rozpočtových pravidel nebo zákona. Odůvodněnost takových obav podle něj naznačuje fakt, že poslední zpráva NKÚ nemohla být dosud zveřejněna kvůli žádosti orgánů činných v trestním řízení.

Budoucí hradní kancléřka a dosavadní vedoucí kanceláře Senátu Jana Vohralíková (na snímku z roku 2020)
Budoucí kancléřka Jana Vohralíková: Mynář působil jako celebrita, to je špatně

V rozhovoru, který v úterý zveřejnil Reflex.cz, Pavel uvedl, že v prezidentské kanceláři bude potřeba nejen audit NKÚ, ale i hloubkový úklid ve všech oblastech. Odůvodnil to tím, že realita, se kterou se zatím v náznacích setkává, je výrazně horší, než si představoval. Respektu později řekl, že chce po inauguraci nechat důkladně prohlédnout prostory na Hradě, obává se mimo jiné odposlechů. Výhrady má i k fungování Útvaru pro ochranu prezidenta ČR.

Pavel dnes řekl, že jeho schůzka s Koudelkou byla informativní. Hovořili o tom, jaké výstupy a s jakou četností prezident od BIS dostává. Zdůraznil, že neprobírali obsah konkrétních zpráv. Spolupráce BIS s Hradem v posledních letech moc nefungovala a Pavel má zájem na tom, aby se vrátila do standardní podoby. S rozvědkou chce spolupracovat, přijímat její informace a konzultovat s ní složité bezpečnostní otázky. Koudelka si podle něj zaslouží generálskou hodnost, do které ho Zeman opakovaně odmítl povýšit.