Cílem auditu, jehož zadavatelem byl právě Martin Bláha, bylo podle Jiřího Zimoly vyvrátit nemyslná nařčení, která proti němu byla v minulých měsících vznesena. Audit zpracovala pražská společnost NSG Morison, která je členem mezinárodní asociace poradenských společností Morison KSi. Na českém trhu působí od roku 1993.

Kromě auditu si Martin Bláha nechal ke kauze zpracovat také stanovisko Ústavu znalectví a oceňování Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích.

Z obou dokumentů podle Jiřího Zimoly vyplývá, že cena domů na Lipně nebyla podhodnocená. „Ceny v projektu odpovídají cenám nemovitostí v místě a čase obvyklým. Hodnota mého domu včetně pozemku je podle znaleckého posudku 4,1 milionu korun. Podle dokladů a faktur přitom skutečná hodnota přesahuje částku 4,5 milionu korun,“ porovnal bývalý hejtman.

Audit prý také prokázal, že Martin Bláha, který rekreační domy na Lipně staví pod svým jménem, měl i bez vysokých odměn čerpaných na postu šéfa jihočeských nemocnic dostatečné příjmy na to, aby celý projekt financoval. „Celková cena projektu byla něco málo přes 17 milionů korun. To je částka, kterou si pan Bláha mohl dovolit zaplatit z příjmů svých firem,“ shrnul Jiří Zimola, podle něhož audit jasně prokázal, že v souvislosti se stavbou domů na Lipně nebyly vyváděny prostředky z jihočeských nemocnic.

Zálohu Zimola zaplatil

Jiří Zimola zároveň připomněl, že vztah mezi ním a Martinem Bláhou je v souvislosti se stavbou domů smluvně podložen. „Podepsal jsem s ním 15. 4. 2015 smlouvu o spolupráci, která mi stanovila povinnost uhradit na stavbu domu zálohu ve výši 2 miliony korun. Audit potvrzuje, že jsem tuto povinnost splnil. Po kolaudaci, která se zatím neuskutečnila, doplatím zbytek nákladů. Částku ve výši asi 2,5 milionu korun uhradím částečně ze svých úspor a částečně s využitím hypotečního úvěru, o jehož poskytnutí budu jednat s bankami,“ popsal bývalý hejtman.

Doplnil, že možnost pořídit si rekreační dům na Lipně mu Martin Bláha nabídl coby svému dlouholetému známému. „V roce 2013 jsem se rozvedl a po rozvodu jsem bydlel v pronajatém domku v blízkosti Českých Budějovic. V té době přišla nabídka od pana Bláhy, se kterým se znám od doby, kdy jsem byl starostou v Nové Bystřici. Domy na Lipně spolu velmi těsně sousedí, jejich pozemky nejsou nijak velké. A je logické, že na takovém prostoru chcete mít za souseda někoho, koho dobře znáte.“

Kauzu Lipno nyní prošetřuje policie. Ta Jiřího Zimolu podle exhejtmanových slov v této souvislosti zatím nekontaktovala. Nicméně zahájení vyšetřování uvítal: „Plně to respektuji. Co jiného než nezávislé vyšetřování policie může potvrdit, že v souvislosti s výstavbou domů na Lipně se nestalo nic nezákonného.“

Kauza Lipno nestála funkci jen Jiřího Zimolu, ale také Jaromíra Slívu a Martina Bláhu.