Zatímco u veřejnosti se vžilo označení „modrý majáček“, oficiální úřední název pro něj je „zvláštní zvukové výstražné zařízení doplněné zvláštním výstražným světlem modré barvy“. Ministerstvo dopravy odeslalo návrh k meziresortnímu připomínkovému řízení. Změna se týká samotné funkce bez ohledu na to, kdo na postu hlavního hygienika bude.

Odběrové místo na Václavském náměstí
S trasováním hygienikům pomáhá přes 500 lidí. Postupně budou proškoleni i další

Ministerstvo zařazení pozice hlavního hygienika na seznam aut s možností výbavy majáčkem vysvětluje bezodkladnou potřebou řešit epidemii covid-19. „Je nutné, aby i hlavnímu hygienikovi České republiky byla při řešení mimořádných událostí týkajících se ochrany veřejného zdraví dána možnost co nejrychlejšího a plynulého průjezdu po pozemních komunikacích,“ uvádí materiál.

Platné nařízení

Podle platného nařízení může jezdit s podobným zařízením prezident republiky, předsedové Poslanecké sněmovny a Senátu, ministři, tři velitelé Armády České republiky a náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost. Nařízení současně řeší i majáčky pro složky integrovaného záchranného systému i energetiky nebo dopravní podniky. Mohou je ale použít jen při zásahu.

V minulosti navrhoval omezení majáčků zejména pro politiky ministr dopravy Antonín Prachař, jeho návrh ale neprošel.

Zleva předseda vlády Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v rouškách
Nejspíš přijdou i další opatření, uvedl Vojtěch. Pravidla pro karanténu se změní