Místopředseda Asociace autoškol ČR Aleš Horčička si ovšem nemyslí, že by zkouška byla výrazně těžší než dosud. Žadatel jen bude muset prokázat, že je schopný motorku řídit sám, aniž by měl za sebou instruktora. „Nyní celou autoškolu prožijí s učitelem za sebou. Jakmile udělají zkoušku, nikoho takového za sebou mít nebudou. Žadatel tak bude muset od začátku dbát na osobní odpovědnost a naučí se toho mnohem více," doplnil.

Změn je ale více a netýkají se jen motorkářů. Horčička oceňuje například to, že zkušební komisaři budou muset vytvořit záznam o zkoušce, kde bude uvedeno, kudy zkušební jízda vedla nebo jak během jízdy budoucí řidič reagoval. Tento záznam pak jak zkoušející, tak zkoušený budou muset podepsat.

Některé změny se týkají výuky a zkoušek pro ostatní motorová vozidla. Budoucí řidiči tak budou muset například prokázat schopnost jízdy kolem překážek, zaparkovaných aut nebo dodržování bezpečného odstupu. Mezi požadavky je i bezpečné projetí tunelem.

Právě s tunely mají řidiči někdy problém, jak ukázaly mezinárodní výzkumy. Až 50 procent žen-řidiček pociťuje úzkost. „Jedinci trpící klaustrofobií uvádějí, že při jízdě tunelem nejednou zažívají pocit ztráty kontroly nad vozidlem," přiblížil Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Tunelem ale asi nebudou projíždět všichni řidiči, protože v některých částech Česka žádné nejsou. „Instruktoři je nebudou hledat. Kde ale ta možnost bude, je dobré je využít," dodal Horčička.

Autoškola

Mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka: Testy na motorku nemusí udělat až čtyřicet procent žadatelů

Začátkem listopadu přišly některé změny, se kterými budou muset počítat žadatelé o řidičský průkaz. Nejvíce je pocítí ti, kteří se chystají osedlat motorky. Právě v této skupině podle mluvčího ÚAMK Petra Vomáčky odborníci viděli největší nedostatky. Budoucí řidiči totiž často neumějí stroje ani ovládat.

Proč změny do vyhlášky přišly?
Kvůli špatné situaci s motorkami na silnicích. U motorek budou změny u zkoušek nejmarkantnější, i když se změní i zkoušky pro auta, ale tam nejsou tak podstatné.

Tyto změny přinášejí náročnější výcvik. Už je spočítané, o kolik se kurzy na motorky prodraží?
Mohou zdražit až o třetinu. Žadatelé toho budou muset více najezdit, budou se muset víc učit, protože pokud přijde nějaká 50kilová slečna, dvousetkilovou motorku vám zpravidla nezvedne. Takže u motorek se budou třeba učit nouzové brzdění, slalomy, couvání do garáže a podobně. U automobilů se připravuje celý nový zákon.

Bude vůbec dostatek instruktorů, aby změny ve vyhlášce zvládli?
Instruktorů bude dost, stejně tak i zkušebních komisařů, ale problém vidíme v prostorech pro zkoušku, tedy o uzavřené plochy o určitých rozměrech, jako jsou letiště nebo polygon. Třeba České Budějovice je mají, ale například Praha nebo další velká města je skoro nemají.

Změny se tedy týkají hlavně motorek. Co žadatelům o řidičák dělá nejvíce problémy?
Technické zkoušky nebo testy se naučil skoro každý, potíže jsou v samotné jízdě. Dosud to bylo o tom, kdo jaký chytne provoz, jaké bude mít štěstí na komisaře a na jízdu samotnou. Pokud někdo chytil polední provoz, tak zkoušku většinou udělal, pokud chytil ranní špičku, měl problémy v dobržďování, vyhýbání se a tak dále. Problémy byly s manipulací s motorkou jako takové. Nicméně většina lidí to dala. Teď, co jsou nové předpisy, budou mít mnozí lidé problém to udělat.

Odhadnete, kolik takových žadatelů zkoušku neudělá?
Může to být klidně 40 procent. Je to nastavené tak, aby to žadatelé udělali, ale pokud to fyzicky nezvládne nebo nebude zručný, může vypadnout. Jedná se o lidi, kteří nemají sílu nebo nejsou vycvičení. Třeba zvednout motorku na středový stojánek je trošku umění.

Mluvil jste o úplně novém zákoně o autoškolách. Kdy se ho dočkáme?
Než bude schválený, to ještě potrvá. Během příštího roku to nebude.

Co změní?
Teoretické zkoušky ani tak ne, ale bude jiný výcvik, praktické zkoušky, zákon počítá s řidičákem na zkoušku, s nižším počtem bodů pro nové držitele řidičských průkazů. Změn tam bude opravdu hodně. Ale zatím není jasné, co tam konkrétně bude, protože všechno se ještě může změnit.

Je třeba řidičák na zkoušku dobrý nápad?
Celoevropsky se prokázalo, že to funguje, někde fungují i psychotesty. Někde zase žadatel dostane řidičák na zkoušku a pak to musí prokázat na polygonech. Už neprokazuje znalost značek, ale to, že je schopen opravdu řídit vozidlo.