Budoucí řidiči se tak budou muset doslova vžít do situace. „V testech nebudou chybět plnohodnotná videa například s pohybujícími se chodci,“ řekl ředitel Odboru agend řidičů ministerstva dopravy Stanislav Dvořák.

Využívání moderních technologií pozitivně hodnotí i majitelé autoškol. „Před dvaceti lety jsem s kameramanem natočil na video několik dopravních situací tady z Rakovnicka. Poté jsem je pouštěl studentům v učebně a situace s nimi rozebíral – tedy co se může stát, co předvídat. Žák, pokud takové video vidí, zamyslí se nad ním, a tak když v reálu taková situace nastane, vybaví se mu z podvědomí řešení. Zkrátka už tu situaci zažil. Využívání videí vítám jako obrovský přínos,“ uvedl majitel autoškoly Škrlant & Kubánek v Rakovníku Vladimír Škrlant.

Autoškola. Ilustrační foto.
Autoškoly zapletené do kšeftů s řidičáky ruší zkoušky. Policie dál sbírá důkazy

Nové otázky jsou opět tematicky zaměřené. Zatímco na podzim se sada dotazů a animací rozšířila o problematiku spojenou se špatnou viditelností či sněhem na silnicích, nyní je zaměřená na chodce, cyklisty či motorkáře.

„Pamatujeme na situace, kdy je potřeba se před otevřením dveří zaparkovaného auta podívat do zrcátka, abychom neohrozili projíždějícího cyklistu, či připomínáme pravidla záchranářské uličky,“ přiblížil předseda Asociace autoškol ČR Aleš Horčička.

Nová sada testovacích otázek však není poslední tečkou v přípravě na ostrý provoz. Jejich počet by se měl postupně rozšiřovat každé čtvrtletí až do konce roku 2023. Obavy z novinek mít budoucí řidiči ale nemusí. Vše si lze vyzkoušet na webu noveotazky.cz, kde lze přehrát i připravená videa.