Makrlík ve svém listu hlavě státu uvedl, že využívá svého práva a doporučuje prezidentu Zemanovi, aby Babišovi udělil příslušné státní vyznamenání. 

"Za jeho celoživotní boj proti rozkrádání státního majetku a s tím spojenou korupcí, za vnitrostátní politickou stabilizaci českého státu, o kterou se zasloužil zformováním vlády, která, přes nesmírné obstrukce, získala důvěru Poslanecké sněmovny ČR a za výrazné zviditelnění českého státu na mezinárodní politické scéně," píše Makrlík ve svém zdůvodnění.

Ester Ledecká
Sněmovna navrhla adepty na státní vyznamenání. Je mezi nimi Ledecká i Čech

K tomu dodává, že návrh prezentoval na sněmu okresní organizace píseckého hnutí ANO již v lednu tohoto roku. "Byl přijat souhlasně všemi přítomnými členy," dodal Makrlík.

Závěrem dopisu pak prezidentovi popřál hodně zdraví, aby mohl nadále čelit tlaku některých politických uskupení a jimi ovládaných médií.

Bývalá ředitelka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková.
Zeman chce udělit státní vyznamenání bývalé šéfce ERÚ Vitáskové

Koho se prezident rozhodne vyznamenat některými z řádů nebo medailí, záleží jen na něm. Své návrhy mu předložily kromě veřejnosti i Senát a Sněmovna. Na senátním seznamu je 25 jmen včetně plukovníka Vladimíra Košana, někdejšího velitele holešovského výsadkového pluku, který odmítl v srpnu 1968 navzdory hrozbě použití zbraní vpustit sovětské vojáky do budovy kasáren. Mezi dalšími jsou bývalá tenistka Helena Suková, režisér Jiří Svoboda nebo neurochirurg Eduard Zvěřina. Sněmovna navrhuje fotbalového brankáře Petra Čecha, lékaře a popularizátora zdravé výživy Rajka Dolečka, válečného letce Josefa Ocelku či velitele protinacistické odbojové organizace Obrana národa Josefa Bílého.

Zeman už v uplynulých měsících řekl, že vyznamená trojici českých vojáků, kteří padli na začátku srpna při sebevražedném útoku v Afghánistánu. Vyznamenání se od něj dočká i trojnásobný předválečný československý premiér Antonín Švehla a dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká. V květnu také naznačil, že by mohl vyznamenat jednoho z válečných veteránů druhé světové války. Ocenit plánuje i bývalou ředitelku Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou. V červnu Zeman naopak řekl, že nevidí důvod pro ocenění komunisty perzekvované a vězněné Zdeny Mašínové.

Miloš Zeman
Lidé Zemanovi poslali 214 návrhů na udělení státních vyznamenání

Prezident v polovině července v rozhovoru řekl, že nemá u příležitosti 100. výročí vzniku Československa v plánu rozšířit seznam vyznamenaných. "Řadu osob, které by si to zasloužily v souvislosti s tímto výročím, jsem vyznamenal již v minulosti. Chtěl bych připomenout představitele Obce legionářské, Obce sokolské, řadu veteránů a tak dále a tak dále," řekl.

Nejvyšším státním vyznamenáním je Řád bílého lva, druhým je Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident uděluje také medaile Za hrdinství a Za zásluhy. Řádovými dny pro propůjčování či udělování státních vyznamenáníčeským občanům jsou 1. leden a 28. říjen, zvykem je předávat je především během slavnostního večera 28. října na Pražském hradě. Cizí státní příslušník je může dostat kdykoli.

Kolem vyznamenávání osobností Zemanem se v minulých letech často vedly diskuse. Řešily se například okolnosti neudělení vyznamenáníněkdejšímu osvětimskému vězni Jiřímu Bradymu. Zeman byl také kritizován, že často oceňuje své blízké spojence a podporovatele. Medaili od něj například dostali režiséři Filip Renč a Robert Sedláček, zpěvák Daniel Hůlka, bývalý šéf zemědělského družstva Slušovice František Čuba nebo ministr průmyslu v jeho někdejší vládě Miroslav Grégr.