Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) namítal, že Babiš mění názory podle toho, jak se mu to hodí.

"To nechte na mně, klidně bych odstoupil, já s tím nemám problém," říkal Babiš podle Vondráčka i při vyjednáváních. Podmínka rezignace premiéra při odstoupení ministrů jedné strany proto podle šéfa dolní komory do koaliční smlouvy nepatří.

Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard
Hejtman Bernard: Nechci zpívat se soudruhy Internacionálu a nepůjdu na Východ

"To je něco dehonestujícího, ponižujícího, něco, co se nemůže dávat na papír," uvedl Vondráček. "To je věc politického a morálního rozhodnutí," dodal.

Štěch uvedl, že v ANO rozhoduje persona, která toto hnutí nastartovala, v hnutí podle Štěcha chybí demokratické procesy rozhodování. Babiš "velmi účelově mění názory podle toho, jak se to hodí jemu", řekl Štěch, který patří mezi hlasité odpůrce vlády ČSSD s ANO.

Vondráček se proti takovémuto nálepkování ANO ohradil, podle něj to má za cíl oslabit hnutí. "Naše síla je držet pohromadě a držet svého předsedu," uvedl šéf Sněmovny.

Předseda ČSSD Jan Hamáček, Jiří Zimola
ČSSD schválilo stranické referendum o vstupu do vlády. Otázka se ještě upřesní

ANO také podle Vondráčka nemá žádnou náhradní variantu pro sestavení vlády, pokud by nevyjednala společný kabinet s ČSSD a s podporou KSČM. "Žádnou variantu B nemáme, ale pracujeme na tom, aby byla zajímavá varianta A pro naše členy i členy ČSSD," uvedl.

Místopředsedkyně ANO a středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v Otázkách Václava Moravce v České televizi odmítla možnost, že by hnutí oslovilo kvůli vládní spolupráci SPD Tomia Okamury, pokud by ČSSD například v plánovaném vnitrostranickém referendu odmítla koaliční spojenectví. Nebyla ale s ohledem na výsledky voleb nakloněna prostému sesazení SPD ze sněmovních funkcí.

O tyto změny žádá ČSSD s ohledem na kontroverzní výroky členů hnutí Tomia Okamury a také v souvislosti s tím, aby nebyla dosavadní neformální koalicí ANO, SPD a KSČM přehlasována. Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček uvedl, že zástupci SPD by neměli být ve vlivných orgánech Sněmovny. Musíme mít záruky, že nás ta 115tková koalice přehlasovávat nebude.

Premiér v demisi Andrej Babiš po setkání s prezidentem Milošem Zemanem, kterého navštívil 10. dubna 2018 v Lánech.
Průzkum: Vedoucí ANO mírně ztratilo, polepšily si ODS a KDU-ČSL

"Jestli si to pan předseda (Hamáček) neprosadí, tak je u mě mrtvej Homolka," parafrázoval výrok ze známého českého filmu předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Podle něho existují i jiné varianty řešení bez hlasů komunistů a extremistů, naráží to ale na "neřízenou ambici jedince, aby byl premiérem". Lidovcům, stejně jako sociálním demokratům vadí trestně stíhaný člen vlády.

"Volby nerozhodují o tom, jestli je někdo vinen nebo nevinen," uvedl Bělobrádek k poznámce Pokorné Jermanové, že Babiš v loňských volbách dostal nejvíc preferenčních hlasů.

Za "úsměvnou spekulaci" označila místopředsedkyně ANO informaci, že by v případě krachu jednání mohl prezident Miloš Zeman sestavením vlády pověřit nynější ministryni obrany Karlu Šlechtovou (ANO). "Karla Šlechtová je člověk, který jde za svým. Pokud by měla být tím, kdo by byl pověřen, tak to rozhodně nebude naše politická nominace," uvedla Pokorná Jermanová.