Pokud by Chovanec dokument připravený vedením policie podepsal, šlo by by podle Babiše o flagrantní porušení koaliční smlouvy, kterým by řekl, že smlouva není potřeba. "Já si to neumím představit, doufám, že bude rozumný a počká s rozhodnutím až po jednání předsedů koaličních stran," řekl. Podpisem by podle něj Chovanec řekl, že jednání předsedů koaličních stran je zbytečné.

Dohodovací řízení podle koaliční smlouvy se bude konat ve středu ráno, již dnes se kvůli situaci v policii sejde Bezpečnostní rada státu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes řekl, že na její jednání pozval okruh lidí, o který si požádali ministři vnitra a spravedlnosti.

Pelikán však podle Babiše účastníky nenavrhoval. "Dokonce ani nebyl pozván, až na základě mého dopisu," řekl Babiš novinářům. Účastnit by se měl podle názoru Babiše šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta (ÚOOZ), který v pátek kvůli chystané reorganizaci odstoupil.

Pelikán dnes zdůraznil, že nikdy zatím neřekl, že nabídne za určitých okolností svoje místo k dispozici. "Jenom dokola říkám, že zatím jakékoliv úvahy tohoto směru jsou předčasné," uvedl. Minulý týden po jednání vlády řekl, že by v případě, že reorganizace projde, zvažoval, "co dál". Obtížně bych dokázal nést zodpovědnost za protikorupční boj, řekl. Na dotaz pak připustil, že rezignace by byla něco, co by zvažoval.

Babiš dnes řekl, že v koaliční smlouvě strany deklarují mimo jiné snahu stabilizovat bezpečnostní sbory a bránit odchodům zkušených profesionálů. Chovanec podle něj zřejmě zapomněl na koncepci rozvoje policie do roku 2020. "Má schválenou koncepci a teď přichází s něčím jiným v utajení. Dělá si z nás srandu a dělá si z nás blázny," řekl Babiš.

jzf rot