Vyplývá to z vyjádření, které dnes na webu zveřejnil mluvčí GIBS Ivo Mitáček.

Inspekce uvedla, že Babiš Murína v únoru dvakrát vyzval, aby se vzdal funkce. V posledních dnech Babiš ředitele GIBS veřejně kritizuje.

Poslanci ODS Pavel Žáček a Jana Černochová dnes informovali, že iniciovali svolání mimořádné schůze bezpečnostního výboru na čtvrtek 8. března ráno. Murín by měl podle nich na jednání dorazit.

Ve středu Babiš novinářům řekl, že v Murína nemá důvěru. Zdůvodnil to dokumenty z olomouckého vrchního státního zastupitelství, které nemůže zveřejnit. Tvrdí, že z nich vyplývají Murínova pochybení, jež měla být potrestána kázeňsky. Babiš také prohlásil, že toto řízení bylo vyřízeno velice nestandardně.

Dnes Babiš při interpelacích ve Sněmovně upřesnil, že loni v dubnu dostal tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dokumenty, které se týkaly možného kárného řízení s Murínem. Jeho podřízení sepsali referátník a navrhli mu zahájení kárného řízení o kázeňském přestupku. Referátník ale podle Babiše zmizel.

"(Murín) sdělil, že došlo mezi ním a předsedou vlády k písemné komunikaci, ve které se ke svému jednání vyjádřil s tím, že se žádného protiprávního jednání nedopustil. Ředitel GIBS nebyl nikdy kázeňsky trestán a nebylo s ním ani žádné kázeňské řízení do dnešního dne zahájeno," uvedl Mitáček. Dodal, že dokumenty, o nichž Babiš hovořil, zná Murín jen zprostředkovaně.

Babiš ve středu tiskové konferenci také nepřímo odkázal na případ Beretta, který se týká úniků informací z vyšetřování, v němž Murín v loňském roce vypovídal jako svědek. V této věci Murín podle svého mluvčího nebyl zbaven mlčenlivosti, a tak se se nemůže nijak bránit. "Pokud dojde ke zbavení mlčenlivosti, tak se vyjádří," dodal Mitáček.