Babiše při tom zachytila Česká televize, když se minulé pondělí kabinet společně přesouval na zámek do Lán na oběd s prezidentem Milošem Zemanem. Rakušan novinářům řekl, že Babiš se chová jako hulvát a nemá úctu k ženě a poslankyni.

Kovářová před odjezdem kabinetu do Lán asi deset minut rozmlouvala s ministrem školství Robertem Plagou (ANO). Předala mu seznam obcí, které potřebují peníze na rozšíření kapacity mateřských a základních škol. "Tady ta bestie, co mě tam odchytila, ty školy a školky, no a já nevím, kde to vzala," řekl Babiš poté na záznamu, kde mluví s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO).

Markéta Pekarová Adamová a Miroslav Kalousek.
TOP 09 dělá úkrok doprava. STAN ji zklamal

Rakušan řekl, že s Babišem měl na středu domluvnou schůzku k souboru legislativních návrhů, která vypracovali Starostové v rámci svého balíčku pro jednoduchý stát. Kabinet na posledních dvou schůzích ke všem předlohám zaujal negativní stanovisko. "Ale nevím, jestli se schůzka uskuteční, dnes premiéra vyzvu k omluvě," řekl.

"Domnívám se, že toto snad vadí i lidem, kteří AB podporují, že se chová jako hulvát, neslušně a nemá žádnou úctu k ženě a poslankyni Parlamentu. Místo, aby ocenil, že odvedla velký kus práce za vládu, místo toho ji nazývá těmito slovy," uvedl Rakušan. Premiér by se podle něj neměl omluvit jen na plénu, ale za Kovářovou přijít také osobně.

TOP 09: Babiš ohrožuje pověst země

Premiér Andrej Babiš (ANO) svými pátečními výroky o delegaci europoslanců, která v Česku sbírala informace k údajnému střetu zájmů předsedy vlády, podle opoziční TOP 09 poškodil pověst země.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dnes novinářům řekla, že by se měl omluvit předsedkyni rozpočtového výboru Evropského parlamentu (EP) Monice Hohlmeierové, kterou označil za pomatenou. Obdobně by měl postupovat i u europoslanců Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) a Mikuláše Peksy (Piráti), které opakovaně nazval vlastizrádci. Omluvu europoslancům požaduje také předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Český premiér Andrej Babiš
Babiš pochválil Matovičovi kampaň. Těší se na vzájemnou spolupráci

"Vyzývám ho, aby byl chlap, uznal, že udělal chybu," uvedla Adamová. Omluvu si zaslouží i čeští europoslanci, dodala. Chování premiéra podle ní způsobuje mezinárodní ostudu.

Podle Babiše Zdechovský a Peksa škodí vládě tím, že v EP otevírají téma jeho možného střetu zájmů. Zdechovský se proti premiérově výrokům ohradil, podal trestní oznámení kvůli výhrůžkám, které mu v návaznosti na Babišova slova posílají lidé. Zvažuje také další právní kroky. Peksa ČTK napsal, že o dalších krocích zatím uvažuje. "Právní cestu ve vztahu k panu premiérovi zvažuji, nicméně priorita pro mne zůstává řešení špatného nastaveni systému dotací," uvedl.

Také podle Jurečky Babiš přehnal slova o vlastizrádcích. "Chápu, že možná je to pro pana premiéra nepříjemné, ale pokud člověk má čisté svědomí a nemá obavu z jakéhokoli výsledku šetření, tak řekne na rovinu: jsme otevření, připravení komunikovat, nemáme obavy z toho, co tady zjistíte," řekl Jurečka.

Babiš se europoslancům omluvil

"V rozhovoru na Frekvenci 1 se mě redaktorka zeptala, co říkám na to, že po mém vyjádření, že jsou europoslanci Tomáš Zdechovský a Mikuláš Peksa vlastizrádci, jim někdo vyhrožuje smrtí. Odpověděl jsem, že mě to mrzí, asi jsem to přehnal. Omlouvám se za to. Byla to nadsázka," napsal dnes na twitteru Babiš. Podle Jurečky ale na v rádiu zazněla z úst předsedy vlády spíše obecná informace, nikoli omluva.

Skupina europoslanců minulý týden v Česku zjišťovala fakta o údajném Babišově střetu zájmů. Loňská zpráva auditorů EK, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů.

Český premiér Andrej Babiš
Jsou to vlastizrádci, kritizuje Babiš české europoslance. Řeší jeho střet zájmů

Možného premiérova střetu zájmů se týkal i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno. Babiš obvinění ze střetu zájmů opakovaně odmítá a označuje ho za politickou záležitost.