„Již několik týdnů s obavami sleduji vaši snahu o odvolání (resp. donucení k odchodu) ředitele GIBS Michala Murína, a to včetně sílícího tlaku na jeho osobu v podobě finanční kontroly, která byla v minulých dnech na inspekci uspořádána,“ uvedl Bartoš. Podle něj jsou tyto kroky účelovým pokusem o další výměnu vedoucího pracovníka ve státních institucích, a to s velmi vágním odůvodněním.

Michal Murín
Šéf GIBS Murín: Babiš mě vyzval k rezignaci

Žádá po Babišovi, aby rozptýlil domněnky, že odvolání může souviset s výroky stíhaného poslance Faltýnka z ANO, který veřejně vyhrožoval vyšetřovateli kauzy Čapí hnízdo Pavlu Nevtípilovi, že ho dostane do tepláků.

Pirátský předseda se též Babiše zeptal, zda bude respektovat stanovisko sněmovního výboru pro bezpečnost, kam premiér kvůli této záležitosti zavítá 15. března. A dodal: „Pokud by k odchodu pana plukovníka Murína došlo, hodláte navrhovat jako nového ředitele jeho náměstka Špačka, který je politické straně ANO 2011 nakloněn?“

Vteřiny dne 28. února 2018
Babiš proti Murinovi, Čubova rezignace a záruky pro ČSSD: Vteřiny dne

Andrej Babiš rozhořčeně odmítl propojování Murínova odvolání s kauzou Čapí hnízdo. „Vyšetřování Čapího hnízda řídí státní zástupce, který má rozhodnout o stížnosti obviněných, s policií to nijak nesouvisí,“ napsal Deníku. Ve sněmovně pak po několika dnech ozřejmil, proč se s Michalem Murínem jako svým podřízeným v minulých dnech sešel.

„Žádné odvolání jsem nenavrhl, jen mám vážné a důvodné pochybnosti o profesní a morální integritě pana Murína, což mohu doložit,“ uvedl premiér. Podle něj šlo především o to, že šéf GIBS loni podvedl Sobotkovu vládu, kdy požadoval 51,8 milionu korun na nábor nových příslušníků inspekce, ale 30 milionů využil na odměny. „Pan náměstek Špaček, který s ANO nemá nic společného a na žádnou funkci ho nechystám, například dostal 420 tisíc,“ sdělil Babiš.

Andrej Babiš
Babiš svolá kvůli Murínovi jednání Bezpečnostní rady státu

Dodal, že na základě upozornění z interního auditu GIBS o možném porušení zákona o veřejných zakázkách, vyzval ministryni financí Alenu Schillerovou, aby hospodaření GIBS prověřila. „Nikomu jsem nevyhrožoval, skandál z toho děláte vy,“ řekl na adresu poslankyně TOP 09 Heleny Langšádlové.

Jde o hospodaření? 

Babiš před poslanci zopakoval, že Michal Murín byl vyslýchán v kauze Bereta kvůli možnému úniku informací. „Proč si to nenastudujete? K Murínovi je tisíc odkazů,“ rozlítil se.

Kategoricky odmítl, že by byl v dané věci ve střetu zájmů. „Nezasahuji do kompetence GIBS, mně vadí ekonomika té instituce, která je podivná, a já za ni jako premiér odpovídám,“ uzavřel Andrej Babiš při interpelacích.