Poté připustil, že k podpisu jmenovacího dekretu jeho přítomnost není nutná. Nechtěl však spekulovat, zda prezident Miloš Zeman vyslyší usnesení předsednictva ČSSD a po odvolání Antonína Staňka 31. července instaluje Šmardu.

„Má za to, že sociální demokracie panu Staňkovi ublížila, protože generálního ředitele Národní galerie Jiřího Fajta odvolal na základě faktických nálezů auditu a podal na něj trestní oznámení. Pokud vím, ČSSD za panem Staňkem zpočátku stála, pak změnila názor a on dnes mluví o zradě. Navíc pan prezident je přesvědčen, že Michal Šmarda není vhodný kandidát na tuto pozici, což si myslím také. Respektuji však koaliční smlouvu a jednám na jejím základě,“ uvedl Babiš.

Podle něj ani v případě, že prezident Šmardu nejmenuje, ministři za sociální demokracii demisi nepodají. „Nikdo si nepřeje předčasné volby, lidé chtějí klid, je léto, těší se na dovolenou. Nevidím důvod, proč by ČSSD měla z vlády odejít. Fakt si myslím, že se sociální demokracie zachránila tím, že do ní vstoupila,“ sdělil premiér.

Rozhovor s Andrejem Babišem o vládní krizi, zvolení šéfky Evropské komise i o požadavcích KSČM si přečtěte v pátečním vydání Deníku.