„Naslouchám lidem, kteří jsou chytřejší než já. Profesor Pánek je historik, napsal skvělou analýzu o migraci, takže s ním věci konzultuji. Se sochou Komenského to byl fakticky jeho nápad,“ sdělil premiér Deníku.

Manželka Jaroslava Pánka je ředitelkou Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského a podle ní ministerský předseda v Římě vystihl podstatu myšlenky J. A. Komenského, že vzdělání je nástrojem pro lepší život všech lidí.

Dar pro ŘímZdroj: DENÍK

„V areálu Villa Borghese je třináct soch, například Putin tam dal Puškina, ale není tam žádný velký Čech. Komenský má v roce 2020 výročí 350 let od úmrtí a já chci, aby český stát daroval jeho sochu Římu. To není kvůli migraci, ale jde o vyjádření vztahů mezi oběma zeměmi. Je to symbol,“ soudí Babiš.

Vzdělání jako klíč

 

„Sám Komenský věděl, že pokud se mu nepodaří vrátit se domů, je třeba hledat ‚nápravu věcí lidských‘ v celé společnosti tím, že bude kultivována,“ zdůrazňuje Markéta Pánková.

Ke slovům Komenského, které premiér Babiš použil, že „řešení migrace není přesídlování národů, ale jejich vzdělávání“, uvedla: „Nejde o přímý citát, nýbrž o shrnutí jeho názorů ve volné parafrázi. Komenský měl velkou životní zkušenost s migrací a věděl, že takovéto přesídlování je nehumánní, ale že naděje lidstva spočívá ve vzdělání. Celým jeho dílem se prolíná myšlenka, že vzdělávání člověka a schopnost kreativity zajišťuje lidem to nejvzácnější, a to svobodu myšlení. Pak nebude manipulovatelný a bude schopný ovládat sám sebe.“

Potíž je v tom, že Komenského socha stojí v areálu ministerstva školství a je majetkem státu. „O premiérově záměru jsem se dověděl minulý týden, tedy několik dní před jeho cestou do Itálie,“ uvedl pro Deník šéf resortu Robert Plaga (za ANO).

Svým nápadem o darování Štursovy sochy Babiš překvapil i předsedu školských odborů Františka Dobšíka při jednání o platech. Během jednání vytáhl svoji fotografii vedle Komenského a zdůraznil, že od vzdělanosti se odvíjí vše.

Nevšední gesto

Co na to Dobšík říká? „Je to gesto, které tu ještě nebylo, velmi nevšední a neotřelé. Nevím, jestli bude mít nějaký smysl, když začneme vyvážet sochy Komenského jako nositele vzdělání. Mně by té sochy bylo trochu líto, ale pokud to přispěje k utužení vztahů s Italy a otevření problematiky vzdělávání v Africe, tak proč ne.“

Ministr školství už premiérovi zaslal informaci, jak ve věci sochy postupovat. Nakládat je totiž možné pouze s majetkem, který byl prohlášen za nepotřebný. Pokud k tomu dojde, je třeba sochu nabídnout organizačním složkám státu. Jde-li o kulturní památku, bude mít poslední slovo ministerstvo kultury, eventuálně vláda. Italové také musejí sdělit, zda sochu chtějí, ale o to Andrej Babiš obavy nemá, římská primátorka prý byla nabídkou nadšena.

„Máme dva roky na to, abychom to zprocesovali. Jestli budu ještě premiérem, tak sochu v roce 2020 pojedu osobně do Říma předat,“ plánuje Andrej Babiš.