„Pokud jsme byli všude odmítnuti, tak zkusíme menšinovou vládu,“ řekl v pátek lídr hnutí ANO Babiš portálu iDNES.cz. Podle jeho slov vláda přijde s programem, který by měl "částečně plnit program všech stran".

Reagoval tak na to, že další strany zastoupené ve Sněmovně odmítají s hnutím ANO spolupracovat v koalici. Předseda vítězné strany z voleb zatím nemá představu, jaké subjekty by mohly takový kabinet podpořit.

V souvislosti s možnou podporou kabinetu ANO s odborníky poukázal na to, že některé strany ještě řeší svou budoucnost kvůli propadu od posledních voleb. "Mají své problémy, oni neuspěli ve volbách a členové oprávněně žádají hlavy," řekl.

České televizi Babiš řekl, že preferuje podporu od stran, s kterými bylo ANO dosud ve vládě, tedy ČSSD a KDU-ČSL. "A od stran, s kterými máme styčné body v programu," uvedl. Při sestavování vlády chce oslovit dosavadní ministry za ANO a odborníky.

ODS i Piráti si stojí za svým

Jenže ČSSD si stojí za svým názorem a je připravena jít do pozice. "Na pokusné balonky, které hnutí ANO vypouští do médii, reagovat nebudu," uvedl na Twitteru úřadující šéf sociální demokracie Milan Chovanec‏.

A podporu zřejmě nemá Babiš ani i lidovců. Širší vedení KDU-ČSL si přeje, aby strana odešla do opozice a neumožnila vznik menšinové vlády hnutí ANO, potvrdil po jednání celostátního výboru KDU-ČSL předseda strany Pavel Bělobrádek.

Myšlenku menšinové vlády ANO kritizují i lídři dalších stran. "Je to jedna z možností, pro které musí získat tato vláda úplně stejnou podporu většiny ve Sněmovně jako každá jiná vláda," uvedl Fiala. Babiš si podle něj jde splnit sen, ze chce vládnout sám. "My jsme už oznámili, ze nevyslovíme podporu menšinové vládě premiéra Andreje Babiše," uvedl Fiala.

"Není to šťastné řešení. Dle naší povolební strategie je faktická podpora vlády s většinou ANO, tedy s jeho dominantním postavením, vyloučena. A to jak přímá i tichá," sdělil předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Kritiky se Babišovi dostalo i od SPD. "Aby nás někdo žádal o podporu menšinové vlády o nás bez nás, tak to si opravdu bude muset najít podporu jinde. My máme ambice a cítíme se kompetentní na to, abychom se eventuálně na nějaké vládě za jasných programových podmínek podíleli. Ale takhle tedy rozhodne ne," řekl v ČT24 Tomio Okamura.

Zeman věří v první pokus

Prezident Miloš Zeman pověří Babiše jednáním o sestavení vlády v úterý v Lánech. Televizi Barrandov ve čtvrtek řekl, že by šéfa vítězné strany pověřil i podruhé, kdyby nebyl s prvním pokusem o sestavení vlády úspěšný. Třetí pokus má k dispozici předseda Sněmovny.

"Když neuspěje ani ten, následují předčasné volby. Já si myslím, že by to byla absolutní pitomost. Právě proto já mám potom podle Ústavy možnost rozpustit Sněmovnu, ale pozor, toto právo nemusím využít. To znamená, že Sněmovna může fungovat dál a může fungovat i vláda v demisi," uvedl Zeman.

Babiš vyloučil, že by se ve vládě mohl objevit ekonom Jan Švejnar, s kterým se předseda hnutí ANO sešel v neděli bezprostředně po volbách. "Měl jsem schůzku s panem Švejnarem dávno připravenou. My jsme se setkávali pravidelně, já se s ním radím. Probírali jsme vzdělávání a vědu, on mi doporučil dva odborníky, jednoho na školství, vědu a výzkum, kterého jsem oslovil, ale ten to odmítl. S tím druhým jsem ještě nemluvil," uvedl.

Babiš v rozhovoru také vyvrátil spekulace, že stojí o sestavení vlády s pomocí hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). "Ty řeči, že my preferujeme (šéfa SPD Tomia) Okamuru, to je nesmysl," řekl Babiš. V rámci druhého kola povolebních rozhovorů podle něj ANO bude v úterý jednat s ODS, KDU-ČSL, KSČM a SPD. Dodal, že by pro první schůzi nové Sněmovny uvítal dřívější termín než 20. listopad, který vybral prezident.