„Centrální registr účtů byl zadán špatně. Byla to takzvaná decentralizovaná verze bez toho, aby jí supervizovala ČNB," prohlásil Chovanec. Podle Babiše tak při vyšetřování podvodu musejí nejprve úředníci oslovit desítky bank a na odpovědi čekat, což by měl právě centrální registr změnit.

Pracovní skupina

Ministři také ustanovili pracovní skupinu, která bude mít na starost přípravu změny trestního zákoníku ohledně finančních deliktů. „Některé daňové podvody budou trestné už v přípravě," řekl Chovanec. Podle něj to policii například umožní nasazení operativní techniky hned na začátku závažných daňových úniků nebo podvodů.

Od 1. září také chtějí mít ministři podepsanou koordinační dohodu, která zajistí efektivnější spolupráci obou resortů. „Není to odklon od finanční policie, je to efektivní způsob, jak zabránit rozsáhlé trestné činnosti," uvedl Chovanec.

Babiš dodal, že na jednotlivých případech, u kterých vznikne podezření z finanční kriminality, budou pracovat týmy podobné skupině Kobra působící na Slovensku. Podle Babiše to v Česku bude setkání odborníků z ministerstva financí, kriminalistů a celníků „u jednoho stolu", které již funguje nyní. Po uzavření koordinační dohody by však podle ministra měla být spolupráce užší.

Česká kobra

Chovanec k tomu doplnil, že by se „česká Kobra" měla zabývat podvody se škodou přes 150 milionů korun. Pokud se útvar osvědčí, mohlo by v něm působit až 30 lidí. „Podle specialistů na obou stranách je v současné době lepší jít touto cestou," doplnil Chovanec. Podle něj bude tento tým nejspíš fungovat pod útvarem protikorupční policie. „Chceme to udělat z toho důvodu, že by tento specializovaný útvar měl mít nebo má nevětší zkušenosti s potíráním finační kriminality," dodal Chovanec.

Protikorupční policie loni prověřovala případy, při nichž měla na daních vzniknout škoda přes 36 miliard korun, což byl meziroční nárůst o téměř 15 miliard korun. Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu ze začátku února činily nedoplatky na daních v roce 2012 téměř 135 miliard korun.

Podle Babiše jsou v Česku hlavně problémy s podvody se spotřební daní a DPH. Podle studií, která má Babiš k dispozici, může tuzemská ekonomika ročně přijít až o 100 miliard korun tím, že například podvodné skupiny organizují takzvané karuselové obchody, kdy nakonec firma zkrachuje a neodvede státu žádné peníze.

Centrální registry bankovní účtů provozují například Francie, Španělsko, Německo, Rumunsko a Itálie. Další státy tyto projekty připravují.