"Zmírní se dopad elektronické evidence tržeb a je to krok k postupnému ustavení jedné snížené sazby DPH ve výši deset procent," uvedl Babiš. Upozornil na to, že snížení sazby u točeného piva a nealkoholických nápojů navrhuje MF zavést od 1. července. "Tu účinnost předkládáme ještě předtím, než by měla fungovat evidence tržeb," dodal. Pokud Sněmovna příští týden evidenci tržeb schválí, mohla by začít fungovat podle MF od listopadu nebo prosince letošního roku.

Rozpočet by podle náměstkyně ministra pro daně a cla Aleny Schillerové mělo snížení daně připravit ročně o 160 milionů korun u točeného piva a o 65 milionů korun u nealkoholických nápojů. Zároveň se ale podle Babiše sníží cena piva - v případě piva za 22 korun o dvě koruny, u piva za 33 korun o tři koruny. Podle MF tak při ceně 27 korun za pivo může obchodník zvýšit marži o zhruba 250 korun denně.

Nealko a jídlo v restauracích

Aktuální doprovodná předloha k evidenci tržeb počítá se snížením DPH na nealkoholické nápoje a jídlo v restauracích z 21 na 15 procent. Zařazení piva do nižší sazby by podle Babiše mělo kompenzovat tuto výhodu hospodám, které jídlo nenabízejí. U koaličních partnerů se ovšem návrh nesetkal se vstřícnou reakcí. Proti návrhu je opozice, přivítal jej naopak Český svaz pivovarů a sladoven.

Například premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by radši přivítal převedení potravin do druhé snížené sazby. Podle Babiše je to ovšem otázka bilance státního rozpočtu. "Jsme rozpočtově zodpovědní a chceme směřovat k té snížené sazbě. Ale nedáváme návrhy jako opozice, které by zruinovaly celý rozpočet. Je potřeba jít v té linii snižování deficitu," uvedl ministr.

Koaliční rady by o návrhu měla podle Babiše jednat v pondělí 8. února.

Česko má tři sazby DPH. Základní činí 21 procent. Snížená sazba činí 15 procent a je určena například na potraviny, nealkoholické nápoje, vodné a stočné, teplo, městskou dopravu a ubytovací služby. Druhá snížená sazba je deset procent. První dvě sazby platí od roku 2013, druhá snížená sazba platí od roku 2015. Nejnižší sazba se uplatňuje na dětskou výživu, léky, knihy a suroviny určené k výrobě potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií.

Sníženou sazbu na pivo a popřípadě další alkoholické nápoje mají v EU například Rumunsko nebo Chorvatsko.