Babiš také kritizoval Evropskou unii za nadměrnou regulaci, společenství se navíc podle něj nesoustřeďuje na podstatná témata.

"Eurozóna byl ekonomický projekt, stal se politickým. A já nechci ručit za řecké dluhy, za italské banky, nechci být součástí tohoto systému, protože to nám nic dobrého nepřinese," řekl Babiš. "My kdybychom tam vstoupili, tak musíme zaplatit dvě miliardy euro, musíme ručit," uvedl. Země eurozóny se podílejí na záchranném mechanismu ESM, který má pomáhat státům, co budou mít problémy se splácením svých závazků.

Andrej Babiš
Žalobu na Zemana kvůli Babišovi by podepsaly dvě třetiny senátorů

Babiš uvedl, že zachování vlastní měny je vhodný nástroj pro řešení hospodářských krizí. "Je dobře, že máme nezávislou Českou národní banku. Jednoznačně koruna je skvělý nástroj na podporu ekonomiky, pokud budou problémy," řekl.

Vstup do eurozóny by podle něj také oslabil možnosti samostatného rozhodování Česka. "Za to období, kdy jsem jezdil do Bruselu, vím, jak to funguje, kolik úsilí to dá prosadit zájem nějaké menší země, jako jsme my. Eurozóna by byla jenom další závislost na rozhodování někoho o nás bez nás," řekl.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš
Financial Times píší o Babišovi. Je to hrozba, Česko riskuje

Česko se zavázalo přijmout euro v rámci smlouvy o vstupu do EU v roce 2004. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se v květnu vyslovil pro to, aby si Česko stanovilo termín pro přijetí společné měny, rozhodnout o tom podle něj bude muset příští vláda. Nepřijetí společné evropské měny by podle Sobotky mohlo odsunout zemi do pomalejšího pruhu Evropské unie. Pro zavedení eura se vyslovila také opoziční TOP 09, odmítá ho naopak ODS.

Babiš jednoznačně odmítl návrhy na zavedení společného ministra financí pro eurozónu, které zmiňoval francouzský prezident Emmanuel Macron. Podotkl, že v názoru na společnou měnu se rozchází i se zástupci liberální frakce ALDE, do níž v Evropském parlamentu patří europoslanci za ANO.

Prezident Milos Zeman jmenoval 24. května na Pražském hradě Ivana Pilného ministrem financí.
Ve vládě skončil Andrej Babiš, Pilný dokončí jeho misi

Babiš rovněž kritizoval regulaci ze strany EU, která je podle něj nadměrná. Přitom unie podle něj nedokáže řešit zásadní problémy. "Evropa není schopná řešit migraci, to je velký problém. Další problém je terorismus. A velký problém je multikulturní společnost, kdy většina západních politiků se snažila lidem namluvit, že přistěhovalci jsou integrovaní. Nejsou," řekl.

EU by si podle Babiše měla jasně definovat, co bude dělat společně. Za příklady potřebné spolupráce zmínil boj proti terorismu, spolupráci zpravodajských služeb nebo spolupráci v obraně, neboť zájmy unijních členů NATO nejsou vždy shodné jako zájmy Turecka či USA. Naopak otázka přijímání uprchlíků by podle něj měla zůstat v pravomoci jednotlivých států. "Není možné, aby nám Brusel rozhodoval, kdo bude žít v naší zemi," řekl.

Kateřina Valachová poskytla Deníku rozhovor.
Valachová: Babišův návrh rozpočtu mě šokoval

Kalousek: TOP 09 je pro co nejrychlejší přijetí eura

Členství v eurozóně bude podle předsedy strany Miroslava Kalouska tvořit v budoucnu hranici v rámci vícerychlostní Evropy. Na váhání kolem eura už není z politických důvodů čas, Česko by se nemělo ocitnout v pomalém pruhu už jen proto, že označení je spíš eufemismem pro pomalé odpadávání, řekl Kalousek v dnešním rozhovoru.

"Myslíme vážně, že už není čas na to váhat s eurem," uvedl. Existuje podle něj řada ekonomických důvodů, proč společnou evropskou měnu zavést v Česku. "Ale tam by se mohlo mluvit ještě o nějaké časové vůli. Ale po brexitu přišel i důvod politický. Jakkoliv z toho nemáme vůbec žádnou radost, tak se zdá být dvourychlostní Evropa realitou," řekl Kalousek.

Pavel Bělobrádek
Pavel Bělobrádek: Babiš i Kalousek patří minulosti, my se díváme dopředu

Hranice mezi různými rychlostmi přitom podle něj bude kopírovat hranici eurozóny. "My nechceme, aby jela Česká republika v pomalém pruhu už jenom proto, že pomalý pruh pokládáme za eufemismus pro pomalé odpadávání," řekl. Česko by podle něj během procesu přijímání eura mohlo využít zkušeností bývalého viceguvernéra České národní banky, europoslance Luďka Niedermayera, který je kandidátem TOP 09 na ministra financí.

Rozhodnutí ohledně přijetí eura by podle Kalouska mělo padnout rychle. "Také nás tam někdo musí vzít, tam se nevstupuje, tam se přijímá. Tady ale nemám tolik obav, žádná země, která kdy vstupovala, nebyla tak dobře připravená," konstatoval. Ideální by bylo, kdyby se celý proces připojení k eurozóně stihl během jednoho volebního období, ale není to podle něj nezbytnou podmínkou.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na schůzi Poslanecké sněmovny, která pokračovala 11. ledna v Praze.
Kalousek: Babiš je podezřelý nejméně ze čtyř daňových úniků

Politické důvody k přistoupení je nyní nutné vytknout před závorku, uvedl Kalousek, existuje ale řada ekonomických výhod. "Větší stabilita měny, větší jistota investorů, odpadnou náklady na pojišťování kurzových rizik," řekl. Za nevýhody považuje ztrátu suverenity v měnové politice, ale naopak zásadně odmítá argument, že by měl odchod od koruny vést ke zdražování. Existuje podle něj řada vyzkoušených postupů, jak tomu bránit.

Pokud by se v případné povolební koalici TOP 09 na přijetí eura s ostatními stranami neshodla, chtěla by být pojistkou maximální snahy o směřování do rychlého evropského pruhu. "My nevstoupíme do žádné jiné vládní většiny než demokratické. Za předpokladu, že většina té vládní většiny si euro přát nebude, tak to logicky neprosadíme, ale budeme aspoň pojistkou," řekl.

Miroslav Kalousek
Kalousek navrhne snížení daní na úroveň před krizí

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se v květnu vyslovil pro to, aby si Česko stanovilo termín pro přijetí společné měny, rozhodnout o tom podle něj bude muset příští vláda. I podle něj by nepřijetí společné evropské měny mohlo odsunout zemi do pomalejšího pruhu EU. Česko se zavázalo přijmout euro v rámci smlouvy o vstupu do EU v roce 2004.