"Sdělil mi (Andrej Babiš) dnes v 07:00 ráno, že mě nenavrhne do další vlády," napsala ministryně ČTK. Později uvedla, že Babiš jí své rozhodnutí nijak nezdůvodnil. "Prostě mi řekl, že nebudu součástí jeho návrhu do druhé vlády," poznamenala.

Před schůzí vlády novinářům řekla, že se jí Babiš ptal na různé armádní zakázky včetně nákupu mobilních radarů. "Takže tam může být samozřejmě souvislost se zbrojními zakázkami i zbrojními firmami v České republice," poznamenala Šlechtová.

Andrej Babiš.
Babiš svolal kvůli migraci Bezpečnostní radu státu, krizový plán již existuje

Připravovaný nákup radarů za 3,5 miliardy korun z Izraele nechala ministryně prověřit svou inspekcí a poznatky poté předala Vojenské policii. Hovořila o extrémně závažných pochybeních. Prověřit nechala i další zakázky, například nákup nových víceúčelových vrtulníků. Kritici poukazovali na zdržení důležitých zbrojních zakázek.

"Snažila jsem se všechno zadávat transparentně, čistě, rozplétala jsem na ministerstvu obrany spoustu klientelistických sítí," prohlásila dnes Šlechtová.

Již dříve novinářům řekla, že by chtěla jako ministryně pokračovat. Musela ale čelit kritice kvůli tomu, že například ještě jako ministryně pro místní rozvoj používala na letišti VIP služby. Označila to za hon a za kampaň, kterou proti ní vede deník patřící do svěřenského fondu předsedy Babiše.

Policejní prezident Tomáš Tuhý.
Vláda souhlasí s odchodem policejního prezidenta Tuhého. Bude velvyslancem

O své dalším působení dnes nechtěla Šlechtová mluvit. Řekla, že představu o své budoucnosti má, médiím ji ale nesdělila. Nyní začne vyklízet svou kancelář.

Šlechtová před příchodem na ministerstvo obrany působila jako ministryně pro místní rozvoj. Ve své politické kariéře se mohla opřít o přízeň prezidenta Miloše Zemana. Ten ji ale v poslední době kritizoval v souvislosti s českým postojem v kauze otravy jedem novičok.

Po Šlechtové končí i Hüner

V menšinovém kabinetu hnutí ANO a ČSSD podporovaném komunisty nebude pokračovat ani nynější ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner, který před svům vstupem do vlády působil na pozici ředitele divize Energy Management společnosti Siemens Česká republika. "Pan premiér mi to sdělil dnes ráno," potvrdil Hüner serveru iRozhlas.cz.  

Babiš jména adeptů do vlády oznámil koncem minulého týdne prezidentu Miloši Zemanovi, dnes je podle informací ČTK zveřejní.

Jisté je, že v novém kabinetu nebude vedle Šlechtové a Hünera pokračovat ani dosavadní ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který v dubnu oznámil odchod z politiky a v úterý se vzdal poslaneckého mandátu, a ministr zahraničí Martin Stropnický, který se má stát velvyslancem v Izraeli.

V menšinovém kabinetu hnutí ANO a ČSSD podporovaném komunisty nebudou pokračovat také ministři, kteří uvolní místa pěti sociálním demokratům. Dosluhující ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO), kterého bude zřejmě střídat předseda ČSSD Jan Hamáček, by ale podle některých médií mohl nahradit Šlechtovou v čele ministerstva obrany.

Tomio Okamura na sjezdu SPD
Okamurova SPD zaplatí 100 tisíc pokuty, hnutí spáchalo hned čtyři přestupky