„Nebral bych to jako problém principiální, ale technický," uvedl Bělobrádek s tím, že volání po koaličním jednání chápe. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) připustil, že některé části dnešního zasedání „byly i trošku vzrušenější". Platí podle něj ale, že rozpory vládní partneři budou řešit na zasedání koaliční rady.

Dnešní jednání vlády označil za „výživné" ministr Mládek. Babiš podle něj vyhrožoval rozpadem koalice. „Jo, ČSSD na nás útočí kvůli proběhlé volební kampani. Různým výrokům, které padly v rámci kampaně," napsal Babiš na dotaz, zda tak opravdu činil.

České televizi Babiš řekl, že premiér začal na vládě útočit na ANO, že označovalo za úspěch svého ministra Dana Ťoka příspěvek kabinetu na silnice druhých a třetích tříd. „Faktem je, že to rozhodnutí udělal pan Ťok. Vláda o tom debatovala, určitě. Ale ČSSD v kampani třeba říkala, že oni zařídili peníze pro učitele, oni zařídili důchody," uvedl.

K odchodu z koalice jsem nevyzýval, dodal Babiš. „Máme plno problémů v rámci koalice a dohadovat se o tom, kdo co říkal v kampani, nepatří na vládu," řekl. Pokud se budou takové věci řešit na jednání kabinetu, byly by nějaké koaliční rady zbytečné, dodal ministr financí.

Dopis od Mládka

Mládek dnes v reakci na svou prohru v druhém kole senátních voleb předal premiérovi Bohuslavu Sobotkovi dopis, ve kterém dal svou funkci k dispozici. Sobotka ho ale chce mít dál ve vládní sestavě.

Mládek neuspěl ve druhém kole senátních voleb na Táborsku. Porazil ho učitel Jaroslav Větrovský (za ANO), kterému odevzdalo hlas 59,83 procenta voličů. Ministr průmyslu po volbách podotkl, že v závěru volební kampaně měl pocit, že nebojuje s Větrovským, ale s Babišem.

Babiš v pátek na svém facebookovém profilu označil Mládka za politického parazita a vyzval voliče, aby podpořili Větrovského. Mládek pak na twitteru uvedl, že Babiš je šíbr, který nezná slušnost, a jeho počínání je chucpe. Minulý týden Mládek popsal atmosféru zasedání jako dělnou či pohodovou, protože se jednání nezúčastnil Babiš.

Sobotka kvůli výrokům na adresu Mládka minulý pátek na twitteru uvedl, že by se Babiš měl ministrovi průmyslu omluvit. „Mládek není nevolník z ANO nebo Agrofertu, aby ho mohl Babiš urážet, jak to má běžně ve zvyku," napsal Sobotka na sociální síti.

ANO zvítězilo v krajských volbách, tento víkend však nepatřilo stejně jako vládní ČSSD k vítězům druhého kola hlasování o obměně třetiny Senátu. ANO získalo tři mandáty, ČSSD dva. Polepšila si naopak nejmenší vládní stran KDU-ČSL, kandidáti s její podporou uspěli v devíti z 27 obvodů.