Šéf SPD v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Vyjádření kritizovala pražská židovská obec i Muzeum romské kultury, které v něm spatřují popírání holokaustu.

Lidovci Okamuru kvůli jeho výrokům chtějí odvolat z funkce místopředsedy Sněmovny. Záměr podpořily i STAN a TOP 09, vstřícně se k němu staví také někteří zástupci ODS a ČSSD.

Ke kritikům Okamury se dnes připojila ředitelka Památníku Lidice Martina Lehmannová. Výroky podle ní zpochybňují existenci koncentračního tábora v Letech a genocidu Romů. Bagatelizace problematiky tohoto tábora je podle ní o to hrozivější, že zazněla 27. ledna, v Den památky obětí holocaustu.

Faltýnek dnes dostal žádost o podporu odvolání Okamury z vedení Sněmovny a podpisové archy od lidovců. Novinářům řekl, že Okamura už se částečně omluvil. "Já předpokládám, že to udělá i na jednání Poslanecké sněmovny," doplnil. Sám Okamurovo odvolání nepodpoří. Jak se rozhodnou spolustraníci, nechtěl předjímat.

Tomio Okamura.
SPD nezpochybňuje utrpení lidí v táboře v Letech, reaguje na kritiku Okamura

"Já jsem se díval na pana Okamuru včera večer v televizi a on tvrdil, že to je nějaká dezinterpretace jeho výroků. Vlastně to popřel a víceméně se tam i omlouval. Já jsem u toho nebyl, co říkal. Ale na základě toho, jak se k tomu vyjádřil, si myslím, že to je dostatečné," řekl dnes Babiš na dotaz, zda by odvolání Okamury z čela Sněmovny podpořil.

Babiš sám čelil v minulosti kritice kvůli výrokům o letském táboře. V roce 2016 při návštěvě sociálně vyloučené lokality v severočeském Varnsdorfu Babiš podle fotoreportéra Aktuálně.cz prohlásil, že je lež, že byly Lety koncentračním táborem. "Byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam," řekl údajně. Později se za výrok omluvil a řekl, že byl vytržen z kontextu. Tábor potom také navštívil spolu s tehdejším ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) a ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO).

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek (vlevo), předseda strany Pavel Bělobrádek (uprostřed) a první místopředseda Marian Jurečka.
Doplatí Okamura na výroky o Letech? Lidovci ho nechtějí v čele sněmovny